Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

28 Mart 2014, Cuma 16:16

Doktorlarda diploma için zorunlu hizmet aranmayacak

Sağlık Bakanlığı’nın yeni düzenlemesine göre tıp fakültesi mezunları ‘zorunlu hizmet’lerini yapmadan önce de diplomalarını alabilecek.

Sağlık Bakanlığı’ndan Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) gönderilen bir yazı ile bundan böyle tıp fakültesi mezunları, zorunlu hizmet yükümlülüğünü yerine getirmeden diplomalarını alabilecek. Ancak hem kamuda hem de özel hastanelerde çalışacak hekimler için mecburi hizmet zorunluluğu devam edecek.  Sağlık Bakanlığı’nın, 5 Temmuz 2005’te uygulamaya koyduğu sisteme göre, hekimler tıp fakültesini bitirince 2 yıl, uzman olunca 2 yıl, yan dal bitirince 2 yıl olmak üzere ortalama 6 yıl mecburi hizmet yapmak zorundaydı. Milliyet’te yer alan habere göre; Tıp fakültesinden mezun olan hekimlerin diplomaları, onay için Sağlık Bakanlığı’na gidiyor, bakanlık, diplomaların onay işlemlerini tamamlayıp mezun hekimin üniversitesine iade ediyordu.

Bakanlık onayı alınıyordu
Üniversite de bakanlıktan, mezun hekimin, “zorunlu hizmet yükümlülüğünü yerine getirdiğine dair” belgesi gelmeden diplomasını teslim edemiyordu. Bakanlık YÖK’e gönderdiği bir yazı ile bu uygulamaya son verdi. Bakanlığın yazısına göre bundan böyle tıp fakültesi mezunları, zorunlu hizmet yükümlülüğünü yerine getirmeden diplomalarını alabilecek.
Konuya ilişkin Türk Tabipleri Birliği’nden (TTB) yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Uygulamanın kaldırılmış olması, mecburi hizmetin kaldırılması ya da mecburi hizmeti yapmadan meslek uygulamasının mümkün olduğu anlamına gelmemektedir. Sadece, hekimler, diplomalarını fiziken de alabilme hakkını elde etmişlerdir. Yurtdışında uzmanlık eğitimi ya da yine yurtdışındaki akademik olanaklardan yararlanmak isteyenlerin tıp doktoru olduklarını kanıtlamaları kolaylaşmış olmaktadır.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Özel hastaneye hasta kotası getirildi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), özel hastanelerde çalışan hekimlere günlük hasta kotası getirdi. 1 Mayıs 2014'e kadar günlük hasta kotası uygulamasına geçmeyen hastanelere muayene farkı...

Kapat