Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Ağustos 2013, Perşembe 09:36

Doktorlara “sözleşmeli” yetkisi

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Üniversite yönetimlerimize dışarıda kalmış hocalarımızdan kadrosunun yüzde 5’i kadarını sözleşmeli olarak kullanma hakkını vermeyi düşünüyoruz” dedi.

Müezzinoğlu, sağlık alanında hizmet ve memnuniyet konusunda dünyaya örnek olma noktasına gelmelerini tüm sağlık çalışanlarıyla sağladıklarını kaydederek, “Hiç tereddütünüz olmasın ki yarınlarınız bugünden daha iyi olacaktır. Geleceğe daha çok umutla ve güvenle bakacağız. Çünkü biz bu ülkeyi seviyoruz ve 75 milyon da bizi seviyor” dedi.

Müezzinoğlu, konuşmasından sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Tam gün yasası ile ilgili yeni gelişme var mı, yasada ne gibi değişiklikler olacak?” şeklindeki soru üzerine Müezzinoğlu, doktorların bütün emeklerini, birikimlerini mesai içinde hastalarına aktarabileceklerini belirterek, mesai sonrası üniversitelerinde muayenehaneleri gibi çalışabileceklerini, SGK’dan aynı paylarının devam edeceğini, mesai sonrasında illa hocalara gitmek isteyen hastaların, hocaların üniversitedeki ofislerine gelebileceğini söyledi.

Mehmet Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

“Katılım payı olarak muayene ücreti ve ilave SUT’un yüzde 50’si kadar bir miktarı ödeyecekler. Dolayısıyla bu anlamda hem üniversite hocalarımız birikimlerini mesai sonrasında da üniversitelerinde hastalarına aktarmış olacaklar hem de maddi anlamda arzu ettikleri imkanı yakalamış olacaklar. İster cumartesi ister pazar, ne zaman istiyorlarsa normal mesai sonrası yine fakültelerinde devam etmelerini istiyoruz. Bunun dışında üniversitelerinde kalan hocalarımıza Türkiye genelinde veya yurt dışında şayet onların birikimlerinden eğitim ve uygulama amaçlı ihtiyaç var ise üniversite yönetimlerimizle sözleşme yaparak, gerek vakıf üniversitelerine, gerek özele, gerek bir başka şehre, gerekse bir başka ülkede belirli sürelerle kadronun yüzde 5’i kadar olan kısmına birikimlerini aktarmalarına düzenleme getirmeyi düşünüyoruz.

Diğeri de üniversiteye dönmemiş bazı hocalarımız dışarda kalabilir. Bunların birikimlerinden yine eğitim, uygulama amaçlı üniversitelerimiz istifade etmek isteyebilir. Yine üniversite yönetimlerimize dışarda kalmış hocalarımızdan kadrosunun yüzde 5’i kadarını sözleşmeli olarak kullanma hakkını vermeyi düşünüyoruz. İnşallah ekimin ilk haftasında bunu yasalaştıracağız.”

Bakan Müezzinoğlu, “Taksim İlkyardım Hastanesi’nin taşınmasıyla ilgili neler söyleyeceksiniz?” sorusuna karşılık da hastanenin bir süreliğine taşınacağını ve hastane binasının yıkılarak yeniden yapılacağını söyledi.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Vitamin hapları ölümcül hastalıklara yol açabiliyor

ABD’de yapılan araştırmaya göre ‘takviye’ diye alınan vitamin hapları sağlık düşmanı. ABD, Seattle’daki Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi, vitamin hapları...

Kapat