Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Nisan 2014, Perşembe 15:58

Doktorlar sevindi hastaneler üzüldü

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) anlaşmalı özel hastanelerin resmi tatiller ve hafta sonlarında SGK’lı hastalara poliklinik hizmeti vermesi uygulamasını tatil günlerinde çalışmak istemeyen hekimlerin şikâyeti ve Türk Tabipler Birliği (TTB) ile bazı tabip odalarının isteği üzerine kaldırdığı bildirildi.

1 Nisan 2014 tarihi itibariyle başlayan yeni uygulamadan özellikle doktorlar memnun kalırken özel hastane sahipleri rahatsız oldu. Bu kararı nasıl değerlendirdiklerini çeşitli mes-lek örgütlerine sorduk.

– Durali Baki (Sağlık Sendikası İstanbul Başkanı): Böyle bir haber gerçek olamaz. Devlet hastaneleri bu yükü kaldırabilecek mi? TTB’nin böyle bir karar alma yetkisi yok. Ancak Sağlık Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı böyle bir karar alabilir.

– Reşat Bahat (Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı):Doktorun, sosyal güvenliğin ve halkın kazancı yokken neden böyle bir karar alındı? Özel hastanelerin aynı bölümlerde birden fazla doktoru varsa neden resmi tatillerde çalışamasın? Bu durum umarım düzelir.

 Prof. Dr. Taner Gören (İstanbul Tabip Odası Başkanı): Hafta sonu ve tatillerde doktorları tatil olduğu halde çalıştırıp tatil haklarını gasp eden bir sistem söz konusuydu. Tatil günleri sanki tatil değilmiş gibi özel hastanelerde provizyon veriliyordu ve doktorlar çalıştırılıyordu. Biz de buna itiraz ederek bu durumun insan haklarına aykırı olduğunu söyledik.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Filgrastim, pegfilgastrim ve lenogastrim hakkında bilgilendirme mektubu

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'ndan gelen 19.03.2014 tarihli ve 34825 sayılı yazı ile, Bakanlık tarafından sağlık...

Kapat