Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Temmuz 2013, Cuma 09:39

Doktor sıkıntısı yaşanabilir

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bir gazetecinin kentte doktor sıkıntısının bulunduğunu belirtmesi ve bununla ilgili bir çalışma yapılıp yapılmayacağını sorması üzerine, ülke genelinde 20 bin uzman doktor açığı bulunduğunu ve mevcut doktorlardan azami istifadeyi sağlayarak bu sorunu çözmeye çalıştıklarını söyledi.

Yirmi yıl boyunca ülkedeki tıp fakültelerine kontenjan açılmadığını, YÖK başkanının değişmesinin ardından son 5 yılda kontejan arttırımı yapıldığını aktaran Müezzinoğlu, doktorun alanında uzman olması için de zamana ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Müezzinoğlu bu sorunu çözmek için mevcut teknolojiyle hekimlere kolay ulaşımı sağladıklarını belirtti.

Bakan Müezzinoğlu sıkıntının giderilmesi için yurt dışından hekim getirmeye çalıştıklarını, onların da dil sorunu bulunduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Önümüzdeki iki üç yıl uzman hekim sorununda milletçe sıkıntı yaşayacağız. Bu ‘parayı verdim aldım’ kadar da kolay değil. İlk defa önümüzdeki yıl fazla, 2 bin 500 gelmeye başlayacak (tıp fakültesinde artan kontenjan) ondan sonraki yıllarda 4 bin, 4 bin gelmeye başlayacak, onları yakaladıkça da rahat nefes alacağız ama ben yine Urfa için bakanlığa dönünce yeniden değerlendirme yaparız ama bu benim ülke genelindeki sıkıntımı çözmüyor.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye KKTC’ye ilaç hibe edecek

'Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Arasında Sağlık Alanında Hibe Yapılmasına Dair Anlaşma', Resmi Gazete'nin...

Kapat