Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Nisan 2012, Perşembe 18:34

Doktor cinayetine tepkiler sürüyor

Dr. Ersin Arslan’ın, 17 Nisan günü, görev yaptığı hastanede uğradığı saldırı sonrası hayatını kaybetmesi sağlık çalışanlarını ayağa kaldırdı.

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, yayınladığı başsağlığı mesajında,

“Büyük bir fedakârlık örneği gösterip canla, başla ve azimle çalışan sağlık ailesinden bir kardeşimizin bu şekilde hayatını kaybetmiş olmasından derin üzüntü duyuyorum.

Türkiye’de sayıları yetersiz olduğu halde, milletine hizmet aşkıyla görevini ertelemeden yerine getiren hekimlerimiz ve tüm sağlık çalışanlarımızın üstün gayretleri her türlü takdirin üzerindedir. Doktor Ersin Arslan kardeşimiz de, diğer meslektaşlarımız gibi gecesini gündüzüne katarak ülke insanının sağlığı için ter döküyordu. Ancak vicdan sahibi hiç kimsenin kabul edemeyeceği bir saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Sağlık alanında şiddetin dilinin hakim olmasına müsaade etmemeye kararlıyız. Sağlık kurumlarında her zaman ve zeminde sevgi ve saygının dilinin hakim olması için geçmişten bugüne aldığımız tedbirleri geliştirerek sürdüreceğiz.”

dedi.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü de bir anma töreni düzenleyerek Dr. Ersin Arslan’a yönelik saldırıyı kınadı. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nde düzenlenen törene, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, doktorlar ve sağlık çalışanları ile Müdürlük çalışanları katıldı. Katılımcılar, “Sağlıkta Şiddete Hayır”, “Şiddetin Her Türüne Hayır”, “Doktoruna Sahip Çık Türkiye” ve “Sağlık Çalışanına Şiddete Hayır” pankartları taşıdı.

Yaptığı konuşmada sağlık camiasının en acı günlerinden birini yaşadığını belirten İstanbul İl Sağlık Müdürü Dokucu,

“Halen olayın derin şokundayız. Çünkü zaman ve mesai kavramı gözetmeksizin insanların hayatını kurtaran, acısını dindiren meslektaşımız Dr. Ersin Arslan öldürüldü. Bu olayı sağlık camiası olarak şiddetle kınıyoruz. Unutmayalım ki bizler, “insanı yaşat ki devlet yaşasın” diyen bir neslin torunlarıyız. Oysa bugün hayatını insanı yaşatmaya adayan hekimlerimizin canlarını alabiliyoruz.”

dedi.

“Kanımızı akıtan kim?”

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEKON), yayınladığı duyuruda “Çok uzun yıllardır ülke insanı ile dost yaşayan, herkesin saydığı, sevdiği, doktor bey ve doktor hanımı halkın önüne düşman olarak koyan kim?” sorusunu sordu. Sevgi ve saygının düşmanlığa dönüştüğünü ifade eden AHEKON,

“Bu dönüşüme neden olan kim ise kendisini insanlığa ve ülkeye saygıya davet ediyoruz. Ülkemizin iyi insanlarına baş sağlığı diler, bu günleri de birlikte ve elele geçireceğimizi, içinde bulunduğumuz durumu düzeltmek için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğimizi bilmelerini isteriz.”

dedi.

Hasta yakınlarından destek

Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanan tüm hastane çalışanları şiddeti protesto etti. Başhekim Doç. Dr. Ali Metin Esen’in yaptığı açıklamaya hastanede yatan hasta yakınları ve tüm sağlık çalışanları destek verdi. Doç. Dr. Esen yaptığı konuşmada;

“Değerli meslektaşımızın uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybesmesi bizleri derinden yaraladı. Öncelikle ailesine sabır, kendisine Allahtan rahmet diliyoruz”

dedi. Doç. Dr. Esen sözlerine şöyle devam etti,

“Hastanemizde çoğu zaman sebepsiz yere olduğuna şahit olunan, hemşire ve diğer sağlık çalışanı arkadaşlarıma, sözlü ve fiili saldırılar, darp etmeler yaşanmaktadır. Tek amaçları hastalarının sağlıklarını geri kazanmalarını sağlamak, onların dertlerine derman olmak ve yaralarını sarmak olan bu mesleğin şerefli, özverili fedakâr mensuplarına yapılan bu saldırılara bir an önce engel olacak, caydırıcı, sağlık çalışanını koruyucu düzenlemelerin yapılması gerektiğine inanıyoruz.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Avon’dan Anneler Günü’ne özel sosyal sorumluluk projesi

"Meme Kanseri ile Mücadele Projesi" ile Avon Türkiye, Anneler Günü'ne özel düzenleyeceği yarışmayla 75 kişiye ücretsiz mamografi taraması hediye ediyor.

Kapat