Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Kasım 2013, Salı 15:26

Diyabetli hasta sayısı her yıl yüzde 17 artıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’de 100 kişinin 7’sinde diyabet görüldüğünü belirterek, “2008 ile 2012 arasında diyabet hastası sayısı her yıl ortalama yüzde 17 oranında arttı ve 2 milyon 500 binden, 5 milyon 200 bin kişiye çıkı. Bu sürede görülme sıklığı da yüzde 3,5’ten 6,9’a çıktı” dedi.

Çelik, Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun verilerinin, bu hastalıkla ilgili önemli bilgiler içerdiğini belirterek, şunları söyledi:

“Dünya genelinde 382 milyon kişi diyabet hastası ve bunların yarısı hasta olduğunu bilmiyor. Diyabet, 20 yıl içerisinde yarım milyardan fazla insanı etkileyecek. Modern çağın alışkanlıkları arasında yer alan sağlıksız beslenme, obezite ve hareketsizliğin tetiklediği bu hastalık, her yaştaki insan için ciddi sorun olmaya başladı.

Hükümetimiz bu konuda önemli çalışmalar yürütüyor. Özellikle hastalığın oluşumunda ve tedavi edilmesinde Sağlık Bakanlığımızın çok önemli çalışmaları var. Biz de gerekli çalışmaları yapıyoruz. Geçen yaptığımız değişiklikle diyabet hastalarının en az 3 organının orta ve ileri düzeyde bozulması, maluliyet kriteri olarak kabul edilmeye başlandı.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
“Farmaskop Ulusal Sağlık İletişimi Ödülleri” sahiplerini buldu

Sağlık iletişimini sağlıklı bir yapıya kavuşturmak için düzenlenen “Farmaskop Ulusal Sağlık İletişimi Ödülleri”, beşinci kez sahiplerini buldu. Bu yıl “Steril...

Kapat