Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Mayıs 2014, Pazartesi 10:13

Diyabet için ameliyatlı çözüm

Yeni bir araştırma, midesini küçülten diyabet hastalarının kan şekeri seviyelerinin normale döndüğünü ve insülin kullanmalarına ihtiyaç kalmadığını gösteriyor.

Marla Evans, sekiz yıl önce gastrik bypass ameliyatı olmadan önce Tip 2 diyabet hastasıymış. Ameliyattan sonra 36 kilo vermiş.
Evans, Cleveland Kiliniği’nde, gastrik bypass’ın diyabet hastalarını nasıl etkilediğini belirleyen araştırmaya katılmış

Doktor Philip Schauer, “Diyabet hastalığı tedavi edilmezse zamanla körlüğe, böbrek yetmezliğine, kalp krizine ve felce yol açabilir,” şeklinde konuşuyor.

Dr. Schauer araştırmasının ilk sonuçlarını birkaç yıl önce yayınlamış. Schauer mide küçültme ameliyatının Tip 2 diyabet hastalarını tedavi ettiğini görmüş. Son bulgular da aynı sonucu vermiş.

Doktor Philip Schauer, “Mide küçültme ameliyatı kan şekeri seviyesini üç yıl boyunca düşürüyor. Bu çok önemli,” diyor.
Mide küçültme ameliyatları, pek çok farklı teknik için kullanılan genel bir kavram.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre; En yaygın yöntem, gastrik bypass ameliyatı. Bu yöntemde, cerrah hastanın midesini keserek ceviz büyüklüğünde bir kese oluşturuyor. Yemekler midenin büyük bölümünü atlayarak, doğrudan ince bağırsağa giriyor.

Ameliyattan sonra hastanın hayat tarzını değiştirmesi ve diyet yapması gerekiyor. Marla Evans çabasına değdiğini söylüyor: “Şu anki ölçülerimden memnunum. Ameliyatın sonuçları beni ilaçtan kurtardı, daha sağlıklı olmamı, daha iyi hissetmemi ve daha iyi görünmemi sağladı.”

Ameliyat pahalı. Ancak Dr. Schauer, diyabet tedavisinin daha pahalı olduğunu söylüyor: “Bence ameliyat, diyabet tedavisinden daha etkili ve daha hesaplı. Dr. Schauer, ameliyatı geçiren hastaların tansiyonlarının normale döndüğünü ve kullandıkları ilaç miktarının da azaldığını söylüyor. Ayrıca hastaların kolesterol seviyeleri düşmüş ve genel sağlık durumları da düzelmiş.

Marla Evans, “Yeni bir hayatım var ve artık şeker hastası değilim,” diyor


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
“Takayasu Arteriti” Japon ve Türk kadınlarını vuruyor

İki kol arasında kan basıncının farklı olmasıyla ortaya çıkan ve tedavi edilmediğinde ölümle sonuçlanabilen, nadir hastalıklardan "Nabızsızlık" olarak bilinen "Takayasu Arteriti"...

Kapat