Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Temmuz 2014, Çarşamba 10:18

Diyabet hastalığına karşı yeni bir cihaz geliştirildi

Gündelik yaşamı zorlaştıran insülin iğneleri geri planda kalacak. Sensörlü insülin pompası, diyabetlilerin hayatını daha da kolaylaştıracak.

Türkiye’de her 100 kişiden 14’ünde görülen diyabet (şeker hastalığı) ülkemizde olduğu kadar dünyada da ciddi bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Sağlıksız beslenme, obezite gibi faktörler nedeniyle giderek yaygınlaşan diyabet, günümüzün olduğu kadar geleceğin de en büyük sağlık sorunları arasında gösteriliyor.

YAPAY PANKREAS

Diyabetteki artış nedeniyle yeni tedavi yöntemleri sürekli araştırılıyor. Akşam’da yer alan habere  göre;  Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuzhan Deynel, “Sensörlü insülin pompası olarak adlandırılan yöntem sayesinde hastalar artık iğne kullanmak zorunda değil. Yapay pankreasın en önemli adımı olan ve ‘sensörlü insülin pompası’ olarak adlandırılan yöntem, diyabet hastalarının hayatını kolaylaştırıyor. Bu yöntem sayesinde hasta, insülin iğnesini yanında taşımak zorunda kalmıyor” dedi.

72 SAAT SÜRESİNCE ŞEKER DÜZEYİNİ KAYDEDİYOR

Doç. Dr. Oğuzhan Deyneli, “Sensörlü insülin pompasıyla daha iyi kan şekeri kontrolünü sağlıyoruz. İnsülin pompası uygulanmasına karar verilen hastalara ilk olarak C-GMS adı verilen bir cihaz takılıyor. Bu cihaz, 72 saat boyunca 5 dakikada bir şeker düzeylerini kaydediyor. Şeker düzeyleri incelenerek, doktorlar tarafından hastanın günlük alacağı insülin tedavi düzeni ve dozları belirleniyor” dedi. Cihazan kibrit kutusundan biraz büyük  olduğunu beliten Deyneli, “Bu cihaz, hastanın doktorlar tarafından belirlenen günlük insülin ihtiyacını vücuda gönderiyor” diye konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Doktorlar Leber körlüğünü hapla tedavi etti

Kanada’nın McGill Üniversitesi bilimadamlarından Robert Koenekoop ve ekibi, doğuştan Leber amarozu olan bir hastayı, geliştirdikleri bir hapla tedavi ederek görmesini...

Kapat