Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

8 Haziran 2012, Cuma 14:08

“Dişler Yolunda” projesi ilk mezunlarını verdi

Okul aktivitelerinin içerisine diş sağlığını geliştirecek ve yaygınlaştıracak çalışmaları entegre eden Diş Dostu Derneği, diş sağlığı gönüllüleri oluşturarak, bu kişileri uzmanların önderliğinde bilgilendirdi ve okul ortamında çocuklarla buluşturdu. “Dişler Yolunda” olarak adlandırılan proje kapsamında eğitilerek diş sağlığı bilinci kazanan 150 öğrenci sağlıklı dişlerin göstergesi olan “Diş Dostu” sertifikalarını aldı.

Diş çürüğü ve diş eti hastalıklarının bulaşıcı hastalıklar olduğunu belirten Diş Dostu Derneği Başkanı Dr. Mıgır Gülezyan,

“Diş sağlığı konusunda bilgi sahibi olmayan pek çok çocuk, aile ve öğretmen var. Birçok çocuk dişlerini fırçalamıyor. ‘Dişler Yolunda’ Projesi ile öğrencileri sonradan oluşabilecek hastalıklardan korumak ve gerekli önlemleri almalarını sağlamak için eğitiyoruz. Diş hastalıkları ve diş çürükleri okullarda yürütülecek koruyucu programlarla önlenebilir.”

diye konuştu.

2002 yılında başlayan proje, 2007-2008 eğitim-öğretim yılında TEGEV işbirliği ile 6 yıllık ağız ve diş sağlığı eğitimlerinin verildiği kapsamlı bir çalışma haline geldi. Ülkemizde, ağız ve diş sağlığı bilincinin oluşturulmasına katkıda bulunan proje, bugüne kadar 477 öğrenciye ulaştı.

'Dişler Yolunda' projesi ilk mezunlarını verdi

Proje hakkında bilgi veren TEGEV temsilcisi Ayşe Sevim Karadenizli:

“Dişler yolunda projesine 2007-2008 öğrenim yılında başladık. Bu projenin amacı çocukları diş sağlığı konusunda eğitmek ve diş çürüğünün aslında önlenebilir bir hastalık olduğunu göstermek. Projede çocuklara her sene yeni fırça veriyoruz. Ve yılda altı kez giderek onlara flor uyguluyoruz. Her etkinlikte elimizdeki maket çene ve fırça ile öğrencilere doğru fırçalamayı birebir göstererek bütün sınıfça yapıyoruz. Pilot okul olarak Beykoz Hacı Numan İlköğretim Okulu’nu seçtik. Bu bölgenin Sağlık Grup Başkanlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden beş yıllık onayımızı aldık, yapacağımız bu çalışmayı öğretmenlere anlattık ve en sonunda çocukların velilerini çağırarak onları bilgilendirdik. 2007 yılında toplam 477 çocukla büyük bir heyecanla başladık. Bu senede ilk mezunlarımızı vererek başka bir heyecan yaşıyoruz.”

dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Servier, Behçet Hastalığı çalışmasını Türkiye’den koordine edecek

26 yıldır Türkiye'de faaliyet gösteren Fransız yenilikçi ilaç şirketi Servier, Behçet Hastalığı konusunda uluslararası bir araştırmanın merkezi olarak Türkiye'yi seçti.

Kapat