Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Ağustos 2014, Salı 13:30

Dışişleri Bakanlığı’ndan ebola uyarısı

Dışişleri Bakanlığı, ebola salgınının görüldüğü ülkelere seyahat edecek Türk vatandaşlarına uyarıda bulundu. 

Bakanlığın internet sayfasında yayımlanan duyuruda, mart ayında Batı Afrika’da Gine’de başlayan ve başka ülkelere de sirayet eden ebola virüsü salgınının henüz kontrol altına alınamadığı belirtildi.  

Dünya Sağlık Örgütü’nün son verilerinde, 30 Temmuz itibariyle Gine, Sierra Leone, Liberya ve son olarak Nijerya’da, toplam bin 440 vaka ve 826 ölümün bildirildiği hatırlatılan açıklamada, “Ebola vakaları yukarıda kayıtlı ülkelerde tespit edilmiş olmakla birlikte, salgının bölgesel olarak yayıldığı anlaşılmaktadır” denildi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün, ebola virüsüne karşı önlemler kapsamında seyahat kısıtlaması önerisinde bulunmadığına dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Ebola vakalarının görüldüğü ülkeler ile diğer bölge ülkelerine seyahat edecek vatandaşlarımızın, hijyen hususuna azami dikkat göstermeleri, mecbur kalmadıkça kalabalık yerlere gitmemeleri ve et ürünlerini tüketmekten imtina etmeleri uygun olacaktır.

Vatandaşlarımızın seyahat öncesinde Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığımız ve ilgili büyükelçiliklerimizce yapılabilecek uyarı ve duyuruları takip etmeleri, Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü’nün http://www.seyahatsagligi.gov.tr/ internet sayfasında yayınlanan salgının seyrine ilişkin güncel bilgiler ile salgından korunma tedbirlerine dair önerileri edinmeleri kuvvetle tavsiye edilmektedir.”

Ebola aşısı 2015 başında hazır olabilir

Bu arada, Amerikalı bilim adamları, bugüne dek bölgede 800’den fazla can alan Ebola virüsüne karşı ilk aşının klinik deneylerine başlamaya hazır olduklarını açıkladı.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nden bilim adamları aşının hayvanlar üzerinde denendiğini ve bu araştırmaların tamamlandığını, eylülde insanlarla araştırmaların başlatılacağını, deneylerin başarılı olması halinde 2015 başında virüse en fazla maruz kalan sağlık personeline aşıların yapılabileceğini vurguladı.

Bu arada Kanadalı bilim adamlarının araştırması da virüsle mücadelede umut oldu. Bilim adamları, maymunlar üzerinde yapılan aşı testlerinin olumlu yanıt verdiğine dikkati çekti. 

Dünya Sağlık Örgütü dün, geçen yıl sonunda başlayan Ebola salgınında 887 kişinin öldüğünü bildirdi.

Örgüt, bugüne dek Gine’de 358, Liberya’da 255, Sierra Leone’de 273 ve Nijerya’da 1 kişi olmak üzere 887 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlık çalışanı 3 yıla bir yıl ‘yıpranma’ istiyor

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar sağlık çalışanlarına yıpranma payı düzenlemesi istediklerini belirtti. Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, ilgili...

Kapat