Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

4 Mart 2014, Salı 14:41

Dijital hastaneler geliyor

Sağlık Bakanlığı ile hastanelerde IT kullanımı hakkında uluslararası ölçekte akreditasyon sağlayan HIMSS (Healthcare Information and Management Systems Society) Avrupa organizasyonu 5 yıllık işbirliğine imza attı. HIMSS, dünyaca kabul edilen akreditasyon ve standart sistemi EMRAM (Elektronik Medikal Sağlık Kaydı Adaptasyon Modeli) skorlaması ile Türkiye’deki hastanelerde bilişim teknolojisi seviyesinin uluslararası standartlara uygunluğunu ölçecek.

Medikal sağlık kayıtlarının elektronik ortama aktarılmasını hedefleyen sistemin, Türkiye’deki devlet hastanelerinde yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

Hasta işlemlerinin mobil ortama taşınmasıyla bilgiye her yerden her an erişim, doğru hasta-doğru ilaç eşleştirmesi, hastaya ayrılan vaktin artması ve bakım hizmetlerinin kalitesinde artış imkanı tanınırken, medikal hataların azalması sağlanacak.

“Dijital hastane”

Toplantıda konuşan Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, bakanlığa bağlı hastanelerin, medikal alandaki tüm gelişmeleri ve kalite standartlarını uluslararası düzeyde takip ettiğini belirterek, hastanelerin, stratejik hedefleri içindeki “Dijital Hastane” kavramıyla tam entegre ve kağıtsız hastaneler oluşturmak adına HIMSS EMRAM derecelendirmelerini kullanma kararı aldığını anlattı.

Dokucu, protokol ile hastanelerin tanımlanmış zaman çerçevesi boyunca geleceğe dönük gelişimlerinde HIMSS tarafından desteklenen bir yol haritasına sahip olacağını ve sağlık bilişimi teknolojilerinde uluslararası standartlara uygun hale getirileceğini belirtti.

Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Dr. Hakkı Öztürk, sağlıkta e-dönüşüm kapsamında vatandaşların sağlık hizmetlerine ulaşımını daha da kolaylaştırmak ve sunulan sağlık hizmetlerinin kalitesini en üst düzeye taşımak için sağlık tesislerinde bilişim teknolojilerinin doğru ve yaygın kullanımını teşvik ettiklerini kaydetti.

Bu çalışmalara destek olmak ve standardize etmek için değerlendirme, sınıflandırma ve belgelendirme çalışması yapmak amacıyla bu çalışmayı başlattıklarını ifade eden Öztürk, “Hedefimiz, 2015 yılının sonuna kadar, Sağlık Bakanlığı Stratejik Plan hedeflerinin de önüne geçerek, tüm hastanelerimizi dijital hastane sınıflandırma sistemi ile değerlendirmek ve belgelendirmek olacaktır” ifadelerini kullandı.

Sonuçlar 2014’teki konferansta sunulacak

HIMSS WorldWide Üst Yöneticisi Stephen Lieber, Sağlık Bakanlığı ile böyle bir anlaşmaya imza atmaktan ve bilgi teknolojileri yoluyla Türkiye’de daha iyi sağlık hizmetleri sunulmasına katkıda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Lieber, “Türkiye çapındaki tüm devlet hastanelerinden elde edeceğimiz veriler ile HIMSS EMRAM modelini hastanelerdeki IT uygulamaları için bir rehber olarak kabul ederek, Sağlık Bakanlığının daha kısa sürede başarıya ulaşması amacıyla birlikte çalışacağız. HIMSS olarak bizler bakanlığa bu konuda destek verecek olmaktan dolayı heyecan duyuyoruz. Elde edeceğimiz sonuçları ve tüm dünyada yürürlükte olan örnek uygulamaları Mayıs 2014’te İstanbul’da yapılacak HIMSS Türkiye Konferansı’nda paylaşmak için sabırsızlanıyoruz” bilgisini


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Parkinson hastaları için akıllı kaşık geliştirildi

Parkinson hastalarının karşı karşıya kaldığı en büyük zorluklardan biri, hastalığın yol açtığı titremeler nedeniyle kendi başlarına yemek yiyememeleri. Ancak bu...

Kapat