Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Eylül 2013, Salı 16:28

“DHS” dijital çözüm önerileri sundu

Sektörün yenilikçi zirvesi olma özelliğini taşıyan Digital Health Summit Turkey 2013, bu sene de ilkleri gerçekleştirerek, sağlık sektörünün tüm paydaşlarına yeni dijital çözüm önerileri sundu.  PTMS tarafından bu yıl 18-19 Eylül 2013’te ikincisi düzenlenen zirveye; ilaç sektörü, kamu ve özel sektörden sağlık kurumları, mobil operatörler, teknoloji firmaları, geri ödeme kurumları başta olmak üzere sağlık sektörünün her kesimi ilgi gösterdi.

Etkinliğin ana sponsorluğunu Avea üstlenirken, Microsoft, İntel gibi teknoloji firmaları ve Acıbadem Mobil Sağlık gibi hizmet sağlayıcı firmalar sponsor olarak destek verdiler. Dijital kanallar ve mobil teknolojilerin kurumsal değişime ve sağlığın geleceğine sunduğu olanakların konuşulduğu  konferansta,  ilaç sektörü, teknoloji ajansları, hasta dernekleri, GSM operatörleri ve kamu kurum ve kuruluşları kendi çalışmalarından örnekleri paylaştılar.

Dijiital sağlık uygulamalarının anlatıldığı ilk günün moderatörlüğü, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Elgiz Yılmaz tarafından gerçekleştirilirken, zirve programında Johnson&Johnson, Pfizer, Bayer, Bilim İlaç, Novo Nordisk, Sanofi, Lundbeck, Boehringer gibi ilaç  firmalarının proje paylaşımlarına ve, Motivolog, Europa Donna, Kanserle Dans gibi hasta derneklerinin deneyimlerine yer verildi. Ayrıca zirvenin ilk günü İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakülteleri işbirliği ile yürütülen Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilmiş olan “Mobil Sağlık Kullanıcı Araştırması” sonuçları paylaşıldı.

Zirvenin ikinci günü ‘doktor-hasta-hastane üçgeninde mobil sağlık’’ uygulamalarına ayrılırken, moderatörlüğü Dr. Cenk Tezcan üstlendi. İkinci gün açılış konuşmasını Sağlık Bakanlığı İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Şuayip Birinci’nin yaptığı zirvenin programında Avea’nın teletıp oturumu, Microsoft, İntel ve Acıbadem Mobil Sağlık’ın mobil sağlık çözümleri dikkat çekti. Zirvenin uluslar arası nitelik katan ve Avrupa Birliği projelerinde önemli çalışmalara imza atan 3G Doctors’ın kurucusu David Doherty ve HIMSS Analytcs Europe Genel Direktörü Rainer Herzog, dünyada gelişen yeni mobil çözümler ve iş modelleri ile katkı sağladılar.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kalp hastalıklarının tedavisinde ümit verici gelişme

İtalya'da yapılan son tıbbi çalışmalar, özellikle kalp rahatsızlığı çeken çocuklar için ümit vadediyor. Araştırmalar sonucunda doktorlar büyük atardamardaki genişlemeyi ve kan...

Kapat