Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

21 Mart 2014, Cuma 10:30

Dev virüs uyandı

Sibirya’nın perm toprağında yeni bir virüs biçimi bulan bilim insanları, toprağın erimesiyle ya da Arktik bölgedeki petrol sondajlarıyla, insanları ve hayvanları tehdit edebilecek yeni virüslerin açığa çıkabileceği konusunda uyardılar. Araştırmacılar perm toprağında bugüne dek bilinmeyen 30.000 yıllık bir virüsü uyandırdılar. Proceedings dergisinde Pithovirus sibericum virüsünün belli başlı amiplere bulaştığı söyleniyor.

Dev virüsler aşağı yukarı bakteriler kadar büyüktür ve ışık mikroskobu altında bile görülebilir. Araştırmacılar bugüne dek birbirinden çok farklı iki familyayı ayırt ediyorlardı: Megavirüsler ve pandoravirüsler. İkisi de sadece on yıldır biliniyor. Aix-Marsilya Üniversitesi’nde Matthieu Legendre ve Julia Bartoli ile çalışan ekip, şimdi üçüncü bir çeşit buldu. 1,5 mikrometre (0,0015 mm) uzunluğundaki Pithovirüs. İlk kez elimizde ökaryot bulaşmış en eski virüsün uyanışıyla ilgili bir bilgi var diyor araştırmacılar. Pithovirüsler bilinen diğer iki dev virüs familyasıyla aynı karakteristik özelliklere sahip. Amforayı andıran biçimiyle pandoravirüslere benzerken, gen içeriği ve kopyalanma biçimi açısından megavirüslere daha yakınlar. Virüs büyük ama, kalıtımda kodlanmış protein sayısı az. Bu da sürpriz olmuş. Anlaşıldığı üzere virüs topu topu 467 protein üretiyor. Pandoravirüs 2500 kadar, megavirüs ise 1000 kadar protein kodluyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Gerçek kalp dokusu gibi atan doku yapıldı

Bir kalp hasar gördüğü zaman, örneğin şiddetli bir kalp krizi geçirdiği zaman, onarılması kolay değildir. Ancak bu hayati organı onarmak için çalışan bilim...

Kapat