Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

27 Mayıs 2013, Pazartesi 14:11

Depresyon, genç kadınlarda felç riskini artıyor

Yeni bir araştırma, depresyonun felç riskini artırdığını, özellikle genç kadınlarda etkisinin daha güçlü olduğunu ortaya koyuyor. New York Times’ta yer alan habere göre; Avustralyalı bilimadamları, 12 yılda yaş ortalaması 52 olan ve daha önce hiç felç rahatsızlığı yaşamayan 10.457 kadın üzerinde bir araştırma yaptı. Her bir çalışma için bir depresyon ölçeği kullanan araştırmacılar, her bir kadında %24  oranında depresiflik riskinin olduğunu ortaya çıkardılar.

Bu çalışmanın sonuçları,”Journal stroke” dergisinde yayınlandı. Araştırmacılar yaş, eğitim, yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalığı, sigara, alkol alımı gibi diğer risk faktörlerinin felç riski oluşturduğunu ancak depresyonun neredeyse felç riskini iki katına çıkardığını belirtti.

Yine aynı konuda 2011 yılında yapılan bir çalışmada risk oranının sadece yüzde 30 olduğu ancak yaş ortalamasının 14 yaş büyük olduğu ve en az bir analizde, 65 yaş üstü kişilerin hiçbirinde  riskin bulunmadığının saptanmış olduğu ifade edildi.

Derginin başyazarı Queensland Üniversitesi’nden  epidemiyolog Caroline A. Jackson, çalışmanın depresyonun felç riskine karşı kanıtlarını ortaya koyduğunu söylüyor. Ve bunun genç kadınlarda daha da güçlü olduğunu belirtiyor. Ama bu çalışmanın küçük bir grubu kapsadığını hatırlatıyor ve çok daha büyük bir nüfusun üzerinde araştırılması gerektiğini söylüyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Felç hastalarına kök hücre umudu

Geçirdikleri felç sonucunda ciddi şekilde engelli olan beş hasta, beyinlerine kök hücre zerk edilmesi ardından iyileşme belirtileri gösterdi. Hastaları tedavi eden...

Kapat