Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

30 Ocak 2014, Perşembe 14:10

Deposilin yeniden üretildi

Romatizmal kalp hastalığında kullanılan ve hayati önem taşıyan Deposilin isimli ilaç yeniden üretildi. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ilaçları belirlenen hastanelere ulaştırmaya başlandı. Salı günü dağıtıma başlanan ilacın Cuma gününe kadar her yere gideceği açıklandı.

Türkiye’de romatizmal kalp hastası çocukların tedavisi için hayati önem taşıyan Deposilin bir süredir düzenli bir biçimde hastaların istifadesine sunulamıyordu. En son Aralık ayında üretici firma İE Ulagay İlaç Sanayii Türk AŞ stoklarında bulunan 21 bin 87 adet ilacı, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yayınlanan talimat doğrultusunda dağıtmıştı. İlaç, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından belirlenen 110 ayrı hastaneye ve Sağlık Bakanlığı’nın yönlendirmesi ile ilaca erişemeyecek durumda bulunan bin 790 hastaya doğrudan ulaştırılmıştı.

Üretici firmadan edinilen bilgiye göre, Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı spesifikasyonlara uygun bir miktar hammadde temin edilerek, yeni bir parti daha Deposilin üretildi. Söz konusu ilaçların yine Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından belirlenen hastanelere ulaştırıldığı ve hastaların tedavisine devam edildiğibelirtildi. Şirket yetkilileri, bu çerçevede hastaların reçeteleri ile birlikte Kamu Hastaneleri acil servislerine başvurabileceğini, ayrıca detaylı bilgi almak isteyenlerin illerindeki Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği ile irtibata geçebileceğini aktardı.

“SIKINTI HENÜZ TAM OLARAK ÇÖZÜLEMEDİ”

Bu ilacın hammaddesinin tedariği ile ilgili yaşanan sıkıntı henüz tam olarak çözüme kavuşturulamadığının da altını çizen üretici firmanın yetkilileri, bu sıkıntının ekonomik nedenlerden kaynaklanmadığını, sadece Deposilin’in hammaddesini üreten firmanın, üretimden vazgeçmesinden kaynaklandığını vurguladı. Bu firmanın hammadde teminini gerçekleştirememesinin dünyadaki diğer ilaç üreticilerini olduğu gibi, kendi şirketlerini de sıkıntıya soktuğu ifade edildi. Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı normlara uygun kalitede hammadde temin ederek, Deposilin’i üretmek için yoğun çalışmalarının sürdüğü belirtildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türk milli robotu Avrupa’da görücüye çıkıyor

Türk bilim insanı Prof. Dr. Remzi Sağlam ve ekibi tarafından böbrek taşlarını lazer tekniğiyle toz haline getiren milli robot "İbn-i...

Kapat