Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Aralık 2013, Salı 11:16

Deposilin Pentin LA oldu, Ocak’ta geliyor

Sağlık Bakanlığı’nın hammadde bularak üretim izni verdiği yerli firma üretime başladı. Depo penisilin Ocak ayının ilk haftasında yeniden piyasaya verilecek

Ateşli romatizma hastalığı geçiren çocukların kalbini korumak amacıyla 21 günde bir yapılması gerektiği halde 1 Kasımdan bu yana piyasada bulunmayan penisilin iğnesi depo pensilinin üretimine başlandı. Yeni Depo Penisilin Pentin LA adıyla piyasada satılacak.  Türkiye’de üretim yapan yabancı firmanın hammadde temin edemediği için aylardır üretim yapmaması nedeniyle 31 Ekim tarihinde Yurt Dışı İlaç listesine eklenen “Deposilin” Türk Eczacılar Birliği’nin talebi karşılayamaması yüzünden uzun süredir eczanelerde bulunamıyordu.

Sağlık Bakanlığı, ilacın hammaddesini Almanya’da bularak yerli bir üretici ilaç firmasına ruhsat verdi. Türkiye Gazetesi’nde yer alan habere göre; yerli üretim depo penisilinin üretimine başlandı. Hafta başında üretime başladıklarını söyleyen Bilim İlaç Genel Müdürü Dr. Erhan Baş, “Kalite standartları gereği ilacın steril olduğunu ispatlamak için üretimden sonra 14 gün beklemek gerekiyor. Bu nedenle ilk ürettiğimiz depo penisilinler, ocak ayının ilk haftasında hastalara ulaşabilecek” dedi. Deposilin’in üretici firması ile yaptığımız görüşmede, üretimde iki hammadde kullanıldığını bunlardan birini temin edemedikleri için uzun süredir üretim yapamadıkları ifade edilmişti. Bu süreçte Deposilin’in üreticisi olan firma da hammaddeyi bulduğunu bildirdi ve yeniden üretime başlamak için Sağlık Bakanlığı’na başvuruda bulundu. Bakanlık her iki firmaya da üretim izni verdi. Depo penisilin iki ayrı firmanın üretimi ile eczane raflarındaki yerini alacak.Bu arada, İlaç Takip Sistemi’nde üretici  firmanın deposunda bulunduğu belirlenen 25 bin kutu Deposilin, Sağlık Bakanlığı’nın girişimleri ile ihtiyacı olan hastalara ulaştırmak amacıyla Kamu Hastaneleri Kurumu’na bağlı hastanelere dağıtılmıştı. Firma Deposilinleri “ihale malı” olarak deposunda tuttuğunu belirtmişti.
TÜM Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, vatandaşların uzun süredir bulamadığı depo penisilin iğnelerinin hastanelerden dağıtılmasını eleştirdi.  Saydan, “Bütün dünyada ve ülkemizde ilaç eczanelerden alınır. Vatandaşı  mağdur eden bu olay çok üzücü. İlaç fiyatlarının düşük ve ucuz olması hem vatandaş, hem de devlet tarafından aranılan, önemli bir özelliktir. Ama ilaçların Bulunabilir olması her şeyden daha önemlidir” dedi. 

YENİ ÜRETİM
Yerli üretim Depo Penisilin Pentin LA adıyla satılacak. Yeni ürünün kutu tasarımları yapılıyor. Üretim tamamlandıktan sonra Deposilin de aynı kutu ve isimle satılmaya devam edecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kadcyla adlı ilacın kullanımı hakkında bilgilendirme

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun internet sitesinde yer alan; Kadcyla (Trastuzumab emtansin) ilacın kullanımı ile klinik çalışmalarda ortaya çıkabilen trombositopeni...

Kapat