Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

23 Aralık 2013, Pazartesi 11:56

Depo penisilini hastaneler dağıtacak

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, vatandaşların uzun süredir bulamadığı depo penisilin iğnelerinin Türkiye’de bir ilk olarak hastanelerden dağıtılacağını söyledi. İlacın hastanelerinde hiç bulunmadığı illerin de mevcut olduğunu, bunların ise Hakkari, Eskişehir, Bingöl, Artvin, Karaman olduğunu belirten Saydan, bu ilaçların hastanelerden verilmesine tepki gösterirken, bu yanlıştan bir an önce dönülmesinin gerektiğini vurguladı.

Depo penisilinleri ile ilgili bu uygulamayı eleştiren Saydan yaptığı yazılı açıklamada, “Bütün dünyada ve ülkemizde ilaç eczanelerimizden alınır. Vatandaşı mağdur eden bu olay çok üzücü. Daha önce yabancı bir ilaç firması tarafından üretilen bu ilaç, yabancı firma üretimden çekilince ismi değişerek başka bir firmaya geçmişti. Şimdi bu firmada üretmiyor. Aldığımız bilgiye göre başka bir firma üretim hazırlığına girişmiş yeni yıldapiyasaya verilmesi düşünülüyormuş. İlaç fiyatlarının düşük ve ucuz olması hem vatandaş, hem de devlet tarafından aranılan, önemli bir özelliktir. Ama ilaçların Bulunabilir olması her şeyden daha önemlidir. Fiyatı ucuzlatılan ama piyasaya verilmeyen, vatandaşa ulaştırılamayan ilaçların kimseye faydası olamaz” dedi.

Eczanelerde bulunmayan, ancak üretici firmanın elinde bulunan bu ilaçların hastanelerden verileceğini öne süren Saydan, “Elbette doğal afet veya savaş gibi felaketlerde bu durum kullanılabilir. Ama bildiğimiz kadarıyla ülkemizde böyle bir durum yok. TEİS olarak yanlışlığı artık tescillenmiş olan yanlış ilaç fiyat politikasının düzeltilmesi gerektiğini yetkililere ve kamuoyuna defalarca ilettik, defalarca dile getirdik. Vatandaşlarımızın eczanelerimizde bulamadığı ilaçlardaki sorun bizlerden kaynaklanmamaktadır. Sorun, yanlış ilaç fiyatlandırma politikasıdır. Yetkilileri de son kez uyarmak istiyoruz Lütfen bu yanlıştan bir an evvel dönün” uyarısında bulundu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Anti-em 20 tablet isimli ürünün ilaç fiyat listesinden çıkarılması hakkında duyuru

Adeka İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.ilaç firması, imal ruhsatına sahip olduğu Anti-Em 20 Tablet isimli ürün ile ilgili Sağlık Bakanlığı...

Kapat