Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

8 Kasım 2013, Cuma 12:13

Corona virüsüne yakalananların sayısı 127’ye yükseldi

Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamada, “Ülkenin orta ve batı kesimlerinde iki yeni corona virüsü vakasıyla karşılaşıldığı” belirtildi.

Açıklamada, Riyad ve Cidde kentlerinde biri 43, diğeri 72 yaşındaki iki kişinin solunum yetmezliği şikayeti ile hastaneye kaldırıldığı ve yapılan tetkikler neticesinde corona virüsüne yakalandıklarının tespit edildiği kaydedildi.

Ağır Akut Solunum Yolu Yetersizliği Sendromu’nun (SARS) değişik bir türü olan corona virüsü ilk olarak Eylül 2012’de tespit edildi. Suudi Arabistan başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinin korkusu haline gelen corona virüsü, akciğerleri ve böbrekleri tahrip ediyor. Bağışıklık sistemini çökerten virüsün uzun süreli yakın temasla bulaştığı belirtiliyor. Kaynağı hakkında yeterli bilgi olmayan virüse karşı henüz koruyucu aşı veya antibiyotik ilaç tedavisi bulunmuyor.

Virüs nedeniyle şimdiye kadar hayatını kaybedenlerin sayısı 62’ye yükselirken bunlardan 53’ünün Suudi Arabistan vatandaşı olduğu bildirildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
TÜRKÖK projesi için ilk imzalar atıldı

Sağlık Bakanlığı tarafından faaliyete geçirilecek TÜRKÖK projesi ile ilk imzalar atıldı. Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı arasında 'Uygun Gönüllü Vericilerin...

Kapat