Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

29 Ocak 2014, Çarşamba 09:31

Corona virüsünden ölenlerin sayısı 59’a yükseldi

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, ülkede, ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu (SARS) hastalığının türevi olduğu saptanan corona virüsü sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısının 59’a yükseldiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamada, Riyad’da virüs nedeniyle 60 yaşında bir kişinin daha öldüğü, 2014’te yaşanan bu ikinci ölüm vakasıyla Eylül 2012 tarihinden itibaren corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 59’ya yükseldiği ifade edildi.

SARS’ın değişik bir türü olan corona virüsü, ilk olarak Eylül 2012’de tespit edildi. Suudi Arabistan başta olmak üzere birçok Ortadoğu ülkesinde rastlanan corona virüsü, akciğerleri ve böbrekleri tahrip ediyor. Bağışıklık sistemini çökerten virüsün uzun süreli yakın temasla bulaştığı ifade ediliyor. Kaynağı hakkında yeterli bilgi olmayan virüse karşı henüz koruyucu aşı veya antibiyotik tedavisi bulunmuyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
“Dikloro Difenil Trikloroethan” Alzheimer riskini artırıyor

ABD'de yapılan bir araştırma çok yaygın kullanılan, güçlü böcek öldürücü DDT'ye (Dikloro Difenil Trikloroethan) bir kez bile maruz kalmanın Alzheimer...

Kapat