Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

21 Ekim 2013, Pazartesi 11:41

Corona virüsü’nden ölenlerin sayısı 121’e yükseldi

Sağlık Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, “Hac mevsiminin sona ermesinin ardından başkent Riyad’ın doğu kesiminde iki corona virüsü vakasıyla karşılaşıldığı” belirtildi. Açıklamada, bakanlığın, virüse ve genel olarak salgın hastalıklara sebep olan nedenler üzerinde yoğun çalışmalar yaptığı kaydedildi.

İlk olarak Eylül 2012’de tespit edilen ve Ağır Akut Solunum Yolu Yetersizliği Sendromu (SARS) hastalığının türevi olduğu saptanan corona virüsü MERS’le ilgili dünya genelinde 146 vaka tespit edildiği, bunlardan 121’inin Suudi Arabistan’da olduğu belirtiliyor. Şu ana kadar virüs nedeniyle 51’i Suudi Arabistan’da olmak üzere 60 kişinin hayatını kaybettiği ifade ediliyor.

Suudi Arabistan başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinin korkusu haline gelen corona virüsü MERS, akciğerleri ve böbrekleri tahrip ediyor. Bağışıklık sistemini çökerten virüsün uzun süreli yakın temasla bulaşabileceği belirtiliyor. Kaynağı hakkında yeterli bilgi bulunmayan virüse karşı hiçbir koruyucu aşı veya antibiyotik ilaç tedavisi bulunmuyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin haritası çıkarıldı

Türkiye geleninde sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin fotoğrafı çekildi. Sağlık-Sen’in gerçekleştirdiği araştırmaya göre, sağlıkta şiddet en fazla Güneydoğu’da, en az Karadeniz...

Kapat