Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Mayıs 2013, Perşembe 10:50

Corana virüsü ilk kez insandan insana geçti

Dünya Sağlık Örgütü, 10 yıl önce yüzlerce kişinin ölümüne yol açan SARS hastalığına benzer belirtiler veren “corona” virüsünün ilk kez insandan insana bulaştığına dair kanıt bulunduğunu duyurdu.

SÖ’den yapılan açıklamada, Suudi Arabistan’daağır SARS (akut solunum yolu yetersizliği sendromu) virüsünün bazı hastalardan iki sağlık personeline bulaştığının tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada, Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı’nın dün virüsün 6 kişide tespit edildiğini bildirdiği, bu kişilerden ikisinin sağlık personeli olduğu vurgulandı. Ntvmsnbc’nin haberine göre; DSÖ, ilk kez hastalarla temasta bulunan sağlık görevlilerine virüsün bulaştığının belirlendiğine dikkat çekti.

Ürdün’de de bazı sağlık görevlilerinde virüsün tespit edildiğini belirten örgüt, ancak bu görevlilerin hastalarla temastan sonra mı virüsü kaptığının henüz bilinmediğini bildirdi.

Merkezi Cenevre’de bulunan örgüt, sağlık ve diğer sektörlerin çalışanlarına ve hastalara, virüsü bulaştırma riskini en aza indirmek amacıyla uygun önlemleri almaları çağrısında bulundu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
18 yaşına kadar herkese genel sağlık sigortası

TBMM'de kabul edilen tasarı ile 18 yaşına kadar olan herkes, şartsız olarak genel sağlık sigortalısı sayılacak. Varlık Barışı"nın da içinde yer...

Kapat