Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

14 Mayıs 2013, Salı 12:00

Çocukluk çağı kanserleri azalıyor

Çocukluk çağı kanserlerinde tedavi başarısı yüzde 20’lerden yüzde 80’lere çıktığı bildirildi. Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi ve Uluslararası Kanser Savaş Örgütü (UICC) Gelecek Dönem Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, dünya genelinde her yıl 180 bin çocuğun kansere yakalandığını söyledi.

Çocukluk çağı kanserlerinde (pediatrik kanserler) tıbbın geldiği noktada tedavi başarısının hızla yükseldiğini anlatan Kutluk, “Bu hastalıkta 1960’lı yıllarda tedavi başarısı yüzde 10-20’ler civarındaydı, şimdi ise yüzde 80’lere ulaştı. Yani, doğru yerde, doğru tedaviyi almak koşuluyla çocukluk çağındaki her 10 kanser hastasından 8’ini iyileştirmek mümkün” dedi.

Tedavi başarısının önemli seviyelere çıkmasına karşın, hala bundan yararlanamayan hastaların bulunduğuna, bunun da başarı yüzdesini düşürdüğüne dikkati çeken Kutluk, “Kanserli çocukların yüzde 80’nin iyileşme şansı var iken, dünya ortalaması yüzde 50’ler düzeyinde kalmaktadır. Bu durum dünya genelinde önemli sayıda kanserli çocuğun tedavi edilebilir hastalıklarının, tedaviye erişim sorunları ve başka faktörler nedeniyle iyileştirilemediği anlamına gelmektedir” diye konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Generica iki yeni ürününü pazara sundu

Generica İlaç,  3.Kuşak sefalosporin türevi bir antibiyotik  olan sefpodoksim  etkin maddesi  içeren, CRUTER  100  mg  20  film tablet, 200 mg...

Kapat