Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Ekim 2011, Perşembe 12:56

Çocuk sağlığını tehdit eden oyuncaklar üzerindeki denetim artıyor

Oyuncakların ithalat denetimlerinin Dış Ticaret Veri Sistemi üzerinden yapılmasına dair tebliğin yayınlanmasının ardından Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yazılı bir açıklama yaparak, oyuncaklar başta olmak üzere, tüketiciye doğrudan ulaşacak ve insan sağlığı ve güvenliği açısından risk oluşturabilecek ürünlerin ithalat denetimlerine büyük önem ve öncelik vereceklerini belirtmişti.

Konuyla ilgili olarak Türkiye’nin ilk ahşap oyuncak üreticisi Neva Oyuncak Genel Müdürü Ayhan Eren, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın açıklamasını desteklediklerini ve kendilerinin de bu konuda üstlerine düşen ne varsa yapacaklarını söyledi. Özellikle yurt dışından gelen ve gerekli denetime tabi tutulmayan plastik oyuncakların ciddi zararları olduğunu ifade eden Eren,

“İçerisinde tehlikeli kimyasallar bulundurabilen bu oyuncaklar, bedensel gelişimini tamamlamayan çocukları, ölüme bile götürebiliyor. Geç de olsa bu düzenlemeden memnun olduk”

dedi. Çocukların sağlıklarının her şeyden daha önemli olduğuna değinen Ayhan Eren, şöyle devam etti:

“Yayınlanan tebliğ sonrası ithal edilecek oyuncaklar gerekli işaret ve etiketleri taşısa ve gerekli belgelere sahip olsa dahi, Bakanlık olarak ürünün güvenliğinden şüphe etmeleri halinde ayrıca tam teşekküllü bir laboratuvara gönderip test ettirmekte ve hiçbir risk taşımadığına dair test raporu alındıktan sonra ithaline izin verilecek. Testleri geçemeyen oyuncaklar hiçbir şekilde Türkiye’ye ithal olmayacak. Oluşturulan Dış Ticaret Veri Sistemi sayesinde oyuncakların internetten satışı da denetlenecek. Bu da demek oluyor ki; Türkiye’de sağlıklı oyuncak dönemi başlayacak.”

Oyuncak sektöründe yer alan tüm firmaların bu konuya hassasiyet göstermesi gerektiğini belirten Eren, şunları söyledi:

“Neva Oyuncak olarak biz en kısa sürede Sağlıklı Oyuncak Platformu kurup, bu tebliğe destek vereceğiz. Devletimiz, üreticiler, satıcılar ve tüketiciler hep beraber bu konunun üzerinde durursak ve gerekli bilgilendirmeleri yaparsak çocuklarımızın sağlığını koruyabiliriz. Ailelerin güven içinde çocuklarına oyuncak alabilmesi yönünde tüm adımlar atılmalı.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Doktorlar, hastalar ve yakınları, “Romatizmalı Adımlar” yürüyüşünde bir aradaydı

Hastalığın etkilediği tüm bireyler arasında dayanışma ruhu oluşması ve toplumun bilinçlenmesi amacıyla gerçekleşen yürüyüşte çok sayıda katılımcı bir araya geldi.

Kapat