Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Mayıs 2014, Salı 09:42

Çocuk felciyle ilgili uluslararası acil durum var

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), çocuk felcinin dünyanın farklı ülkelerinde yayılmasının hastalıkla ilgili uluslararası çapta acil bir durumu ortaya çıkardığını açıkladı. WHO açıklamasında; Asya, Afrika ve Orta Doğu’daki çocuk felci salgınlarından ‘olağanüstü’ olaylar olarak bahsetti.

Örgüt bu soruna karşı koordineli olarak uluslararası bir cevap verilmesi gerektiğini belirtti. WHO, çocuk felci salgınından etkilenen ülkenin yurttaşlarına, yurtdışına gitmeleri durumunda yanlarında aşı sertifikası bulundurmalarını önerdi.

Suriye de listede

Örgüte göre Pakistan, Kamerun ve Suriye 2014 içerisinde çocuk felcinin ihracı açısından en büyük risk teşkil eden ülkeler.

WHO geçen hafta Cenevre’de, çocuk felcinin dünyadaki durumuyla ilgili, çocuk felcinden etkilenen ülkelerin temsilcilerinin de katıldığı uluslararası bir toplantı düzenlemişti.

WHO Genel Müdür Yardımcısı Bruce Aylward’ın ‘acil durum’ açıklaması bu toplantıyı takiben gerçekleşti.

14 yıldır çocuk felci hastalığı sorunu bulunmayan Suriye, virüsün Pakistan’dan ülkeye gelmesi nedeniyle tekrar hastalıktan etkilenen ülkeler listesine girdi.

BBC muhabirleri, iç savaş nedeniyle Suriye’den Ürdün, Lübnan ve Türkiye’ye mülteci akını olduğunu, tüm göç edenlerin aşılı olup olmadıklarının kontrolünün imkansız olduğunu söylüyorlar.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Doktorsuz ambulans devri

Türkiye’de artık ambulanslarda doktor bulunmayacak. Sağlık Bakanlığı’nın aldığı kararla, doktor bulunması zorunlu olan acil vakaların yönlendirildiği “A1”olarak adlandırılan acil istasyonlarında...

Kapat