Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

29 Mayıs 2013, Çarşamba 10:55

Çin, HFMD için aşı üretmeyi başardı

Yeni aşı, çocukları el, ayak ve ağız hastalıklarına karşı koruyacak. Çinli bilim adamları, çocuklarda ölümcül olma ihtimali olan el, ayak ve ağız hastalıklarına(HFMD) karşı enterovirüs 71 adı verilen ilk aşıyı geliştirdiklerini açıkladılar.

Pekin Vigoo Biyolojik Aşı Araştırma Merkezi tarafından EV71 virüsüne karşı geliştirilen aşının, potansiyel olarak ölümcül menenjit ve ensefalite neden olabilecek ciddi hastalık durumlarında Asya-Pasifik bölgesinde kullanılmak üzere geliştirildiği bildirildi.

1969 yılında keşfedilmesinden bu yana dünyada el, ayak ve ağız hastalığı olarak bilinen EV71 virüsü, çoğunlukla çocukları etkileyen, önemli salgın hastalıklara neden oldu.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, HFMD(El, Ayak ve Ağız Hastalığı) salgınları dünyanın farklı bölgelerinde her birkaç yılda bir meydana geliyor. Ancak son yıllarda bu Asya’da daha çok meydana geldiği bildirildi.

Bildirilen vakaların sayısında büyük artış görülen yerler; Çin , Tayvan, Hong Kong, Japonya , Kore Cumhuriyeti, Malezya, Singapur, Tayland ve Vietnam.

En büyük salgının  2012 yılının Haziran ayında 35.000 kişiyi etkileyen Çin’in Hunan eyaletinde görüldüğü ve 17 kişinin öldüğü bildirildi. Hastalığın belirtileri, ağız yaraları, deri döküntüleri ve yüksek ateş olduğu belirtildi.

Lancet dergisinde yer alan araştırmaya göre; Pekin Vigoo Biyolojik Aşı Araştırma Merkezi tarafından EV71 virüsüne karşı geliştirilen aşının 12 ay boyunca el, ayak ve ağız hastalıklarına karşı yüzde 80.4 koruma sağladığı bildirildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Probiyotikleri yok eden 3 büyük düşman

Drogsan İlaçları tarafından düzenlenen bilimsel “Drobiyotik Toplantısı”nın konuğu Washington Üniversite’sinden ve probiyotik alanında dünyada tanınmış bir isim olan Prof. Dr....

Kapat