Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

11 Haziran 2014, Çarşamba 10:40

Çekilen acılar ameliyatın büyüklüğüne göre değişiyor

Almanya’da yapılan bir araştırma, erkek ve kadınların ameliyatın büyüklüğüne göre çektikleri ağrıların farklılık gösterdiğini ortaya koydu.

Ruhr Üniversitesi’nden bilimadamlarının araştırması, kadınların kronik, erkeklerin ise büyük bir ameliyat sonrasındaki ağrılardan daha çok yakındığını gösterdi.

Sonuçları İsveç’te düzenlenen “Euroanaesthesia” konferansında sunulan araştırmada bilimadamları, ameliyat edilen 10 bin 200’e yakın hastanın durumunu inceledi.

Büyük bir ameliyat geçiren erkeklerin kadınlardan daha fazla ağrı hissettiği ortaya çıktı. Kadınların ise biyopsi gibi küçük ameliyatlardan sonra daha fazla ağrı çektiği belirtildi.

Kadın ve erkeklerin büyük bir ameliyattan sonra ağrı kesicilere farklı cevap verebildiğinin görüldüğü araştırma, ayrıca küçük ameliyatlardan sonra özellikle genç ve güzel hemşirelerin ilgilendiği erkeklerin ağrılarını “unutmaya” eğilimli olduğunu da ortaya koydu.

Bilimadamları bu nedenle araştırmada küçük bir ameliyat geçiren kadınların erkeklerden daha fazla ağrı hissettiğini savunuyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bayer, hastasız anjiyo dönemi başlattı

Kardiyoloji alanındaalışılmış uygulamaların dışına çıkarak, uzun vadeli değer yaratmayı amaçlayan Bayer Kalp Sağlığı, uzmanlık eğitimi alan asistan ve uzman doktorlara, tanısal...

Kapat