Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Ekim 2009, Cuma 14:32

Çatalca’dan dünyaya teknoloji satılacak

Dünya çapında teknoloji üreten Alvimedica, Avrupa’nın en büyük 10 bin mikropsuz üretim alanı barındıran fabrikasını Çatalca’da açtı. Açılışta konuşan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bu tesisin Türk müteşebbisinin neler yapabileceğini gösteren güzel bir örnek olduğunu belirtti. Firmanın, bu ürünlerin hem dünya hem de Türkiye bakımından en kaliteli noktaya gelmesinde büyük paya sahip olduğunu kaydeden Bakan Akdağ, “Alvimedica, Türkiye’de tıp malzemeleri üretiminde çığır açıyor” dedi.

Türkiye’nin ilk ve tek anjiyoplasti balon kateter ve kalp stent üreticisi olan Alvimedica, üretim tesisi ve geliştirdiği teknolojiler ile dünyanın en büyük dört kateter üreticisi arasına girmek üzere yola çıktı. Mayıs 2008’te Çatalca Serbest Bölgesi’nde temeli atılan fabrikanın açılış kurdelesini Sağlık Bakanı Akdağ ile birlikte kesen Alvimedica Genel Müdürü Dr. Cem F. Bozkurt, 2009 yılında cirolarını dört kat artırarak 22 milyon dolara çıkaracaklarını söyledi.  “Tıp alanında dünyaya teknoloji satacak hale geldik. Devlerle yarışıyoruz. Üretimlerimizi Çinliler taklit ediyor. Ancak bizim kalitemizin yanına bile yaklaşamıyorlar” diye konuşan Dr. Bozkurt, Washington’da bulunan Uluslararası Kardiyolojik Patoloji Merkezi (CVPath) Yöneticisi Prof. Dr. Renu Virmani’nin, firmanın ilaç kaplı stenti Coracto üzerinde gerçekleştirdiği klinik çalışmanın sonuçlarını da aktardı. “Çalışma sonuçlarında Coracto’nun, yüksek hasta uyumu ile damar rahatsızlıklarını tedavi ettiği ve hastanın yaşam kalitesini ciddi oranda arttırdığını gözlemlendi” diye konuşan Dr. Bozkurt, “Virmani bu konuda dünyada en fazla itibar gören isimdir. Onun bize gösterdiği övgü bütün yorgunluklarımızı alarak, bizi yenilikler konusunda çalışmamız için yüreklendirdi” dedi.

Gelişmiş teknoloji ile kurulan üretim tesisinde balon kateterler ve kalp stentleri üretiliyor, stentler üzerine yeni teknolojiler geliştiriliyor. Fabrikada ürünlerin daha steril bir ortamda üretilmesini sağlamak üzere Avrupa’nın en büyük mikropsuz üretim alanı bulunuyor. Bu sayede üretim kapasitesi beş katına çıkıyor. % 100 Türk sermayesi ile kurulan fabrikada üretilenler, Türkiye dışında Avrupa, Rusya, Çin Halk Cumhuriyeti, Hindistan, İran, Mısır ve Güney Amerika ülkelerine ihraç ediliyor. Şu ana kadar 21 milyon dolarlık yatırım yapılan fabrikanın Ar-Ge’si için 2009 yılında 4,5 milyon dolar ayrıldı. 2008 yılını altı milyon dolar ciro ile kapatan ve 2009 yılında da 22 milyon dolarlık bir ciro hedefleyen Alvimedica, yeni üretim tesisi ile ihracat hedeflerinde de artış olmasını bekliyor. Şu an satışlarının % 60’ını Türkiye piyasasına, kalan yüzde 40’ını da 22 farklı ülkeye gerçekleştiren Alvimedica, Çatalca’daki fabrikasında 155 kişiye de istihdam sağlıyor. 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sektörde beklentiler kötüleşiyor

Araştırmacı ilaç sektöründe yapılan anket, yeni fiyat kararnamesine ilişkin sıkıntıyı ortaya koyuyor.

Kapat