Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

4 Nisan 2011, Pazartesi 20:03

CarrefourSA’dan yeni uygulama: Diyabet ürünleri reyonu

CarrefourSA, hem ürün hem de hizmet anlamında müşterilerinin değişen ihtiyaçlarını yakından takip ederek, farklı ve yenilikçi anlayış ile ürün ve hizmetlerini müşterilerine sunmaya devam ediyor. CarrefourSA, diyabet ürünleri diyet ve organik ürünlerden tamamen ayrı ve özel reyonlarda müşterileriyle buluşturuyor.

Türkiye’de yirmi yaşın üzerindeki her sekiz kişiden birinin diyabet hastası ve diyabet hastası olan her üç kişiden birinin ise bu hastalığın farkında olmaması gerçeğinden yola çıkarak hazırlanan diyabet ürünleri reyonu Marmara Forum CarrefourSA Hipermarketi’nde yer alacak.

Marmara Forum CarrefourSA Hipermarketi’nden farklı hizmet: Sağlıklı beslenme artık daha kolay
Marmara Forum Alışveriş Merkezi’nde yer alan CarrefourSA Hipermarketi’nde başlayacak ve önümüzdeki aylarda tüm CarrefourSA Hipermarketleri’nde yer alacak olan uygulama ile diyabet hastalarının reyonlar arasında ürün arama derdi bitecek, artan ürün çeşidi ve yeni markalar ile CarrefourSA, diyabet hastası müşterilerinin sağlıklı beslenme konusunda hayatlarını kolaylaştıracak.

Yaklaşık yüze yakın diyabet ve toplamda bine yakın sağlıklı yaşam ürününün aynı reyonda sunulacağı Marmara Forum CarrefourSA Hipermarketi’nde müşteriler, mağazada bulunan beslenme uzmanlarından ürünlere ve beslenme alışkanlıklarına yönelik ayrıntılı bilgi alıp, en uygun beslenme programınlarını da oluşturabilecekler. CarrefourSA Kurumsal İlişkiler ve Hukuk Direktörü Merter Özay konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Marmara Forum CarrefourSA Hipermarketi’nde organik, diyabet ve glütensiz ürünleri ayrı bir reyon olarak müşterilerimize sunuyoruz. Amacımız, bu alanda müşterilerimizin ihtiyacı olabilecek her türlü ürünü sunarak, müşterilerimizi sağlıklı beslenmeye teşvik etmek” dedi. Hastalığın önlenmesi ve tedavisi için sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılmasının önemine dikkat çeken Özay, CarrefourSA mağazalarındaki diyabet ürünlerinin çeşitliliğini artırmak için çalışmalarının devam ettiğini belirtti.
 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
8. Nöropatik Ağrı Sempozyumu gerçekleştirildi

Türk Nöroloji Derneği bünyesinde yer alan Nöropatik Ağrı Çalışma Grubu, Nöropatik Ağrı Sempozyumu'nun sekizincisini 11-13 Mart 2011 tarihleri arasında Antalya'da...

Kapat