Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

15 Temmuz 2013, Pazartesi 11:33

Bu projeler dünyayı değiştirecek!

Dünyada sağlık sistemlerinde yaşanan önemli sorunlara yenilikçi çözümler getiren girişimlerin yarıştığı  “Sağlıkta Dönüşüm: Oyunun Kurallarını Değiştiren İş Modelleri” yarışmasını kazanan üç iş modeli açıklandı.

Boehringer Ingelheim ile Ashoka arasındaki “Daha Fazla Sağlık” temalı global ortaklığın bir parçası olan online yarışmaya, Ocak – Nisan 2013 arasında gerçekleşen başvuru döneminde 61 ülkeden 264 başvuru olmuştur. Türkiye’den de 5 girişim yarışmacılar arasında yer aldı.

Boehringer Ingelheim Yönetim Kurulu Başkanı Andreas Barner, “Yarışmaya katılanlar tarafından ortaya konulan yenilikler ve inovasyon düzeyi heyecan vericiydi.  Kazanan iş modelleri sağlık sistemlerinin gelecekte nasıl evirileceğine yönelik ipuçları da veriyor; yenilikçi hizmet sunma modelleri ve sağlık hizmetlerini hastalar için daha etkin ve daha değerli hale getiren yeni ortaklıklar.” şeklinde konuştu.

İşte “Sağlıkta Dönüşüm: Oyunun Kurallarını Değiştiren İş Modelleri” yarışmasını kazanan üç iş modeli:

Herkes için Sağlık Kaydı: Reg4ALL, Birincilik ödülünü kazanan Reg4ALL, dünyanın sağlık ve hasta bilgileri için kullanılan ilk katılımcı kontrollü, karşılaştırmalı hastalık veri tabanıdır. Reg4ALL platformu hayat kurtarıcı klinik araştırmalara ihtiyacı olan hastalar ile araştırmacıların bağlantı kurmasına olanak tanıyan bir platformdur.

Ağız Sağlığı Hizmetlerine Erişimin Geliştirilmesi, İkincilik ödülünü kazanan Alabama’daki tek tam zamanlı Medicaid hizmeti sağlayıcısı Sarrell Dental, Medicaid kapsamında çocuklara kaliteli ağız sağlığı hizmeti sunmaktadır. Kâr amacı gütmeyen bu kuruluşun geliştirdiği cesur iş modeli Sarrell Dental’in masraflarını kayda değer düzeyde düşürüp böylece faaliyetlerini çarpıcı biçimde yaygınlaştırmasına olanak tanırken, bir yandan da devletin sağlık harcamalarında tasarruf sağlamıştır.

Sucre Blue, Sucre Blue tarafından sunuldu—Sucre Blue, Bangalor yakınındaki, düşük gelirli köylü kadınları eğiterek toplum sağlığı hizmeti çalışanları olarak istihdam ederek hem kırsal yörelerde, düşük maliyetli diabet taramasına yönelik hizmetler sağlamayı hem de kırsal bölgelerdeki kadınlar için istihdam yaratmayı amaçlamaktadır.

Ashoka Başkanı Diana Wells “Boehringer Ingelheim ile ortaklığımız bir kez daha hastalar, sağlık hizmeti verenler ve sağlık hizmeti sistemlerinin geleceğine yönelik önemli yenilikleri gün yüzüne çıkarmıştır” dedi. “Ödül kazananlar ve finalistler, bizi Ashoka’nın vizyonuna “Herkes Birer Fark Yaratan” yaklaştıran, oyunun kurallarını değiştiren sosyal girişimciliğe harika birer örnek oluşturmaktadırlar.”

Yarışmanın deneyimli jürisi altı finalisti belirledikten sonra, birincilik ve ikincilik ödülünü alanlar Ashoka Changemakers’ı online olarak takip eden topluluğun oyları ile seçildiler. Birincilik ve ikincilik ödülünü kazananlar sırasıyla 30,000 USD ve 15,000 USD, üçüncülük ödülünü ise Boehringer Ingelheim çalışanlarının oylarıyla kazanan girişimci ise 10,000 USD tutarında nakit para ödülü alacaktır.

Nakit para ödüllerine ek olarak, kazananlar Boehringer Ingelheim Kurumsal Strateji & Gelişim Bölümü tarafından sağlanan danışmanlık hizmetlerine erişim fırsatına sahip olacaklardır. Ayrıca, bütün finalistler 30,000 USD tutarında ek bir finansman paketi için başvuru yapmaya davet edilmişlerdir.

Kazananlar ve finalistler hakkında daha fazla bilgi yarışmanın internet sitesinde yer almaktadır: www.changemakers.com/healthbiz


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
‘Milli aşı’ üretilecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘milli ilaç’ talebinin ardından TÜBİTAK harekete geçti. Proje çerçevesinde, Hepatit B, Kızamık, Kabakulak, Kuduz ve Kırım-Kongo...

Kapat