Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

25 Kasım 2013, Pazartesi 16:09

“Bu milletin patentini taşıyan ilaçlar üreteceğiz”

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bu milletin patentini taşıyacak ilaçları üreteceklerini söyledi.

Trakya Üniversitesi Teknoloji Araştırma Geliştirme Merkezi’nin (TÜTAGEM) açılış töreninde konuşan Müezzinoğlu, Ar-Ge ve teknoloji çalışmalarının Türkiye’de geciken ve ihmal edilen bir alan olduğunu dile getirdi.

Son 10 yıl içinde gerek bütçe ve gerekse mantalite olarak Ar-Ge’de çok önemli bakış açısı değişikliği yakaladıklarını anlatan Müezzinoğlu, “Bu bakış açısı değişikliği ile önümüzdeki 5 yılda özellikle Sağlık Bakanlığı olarak ilaç teknolojisinde üretiminde, ilaç sanayinde bu millete ait, bu milletin patentini taşıyacak ilaçları üretebilme noktasına önemli mesafelerin alt yapısını faz-1, faz-2’lerde önemli noktalara getirdik. Bu alanda yalnızca ilacı tüketen değil, tüketileni de marka olarak üretebilen bir vizyonu ülke olarak yakalamış olacağız. Yine tıbbı teknolojide önemli süreçlerin arifesinde olduğumuzu söyleyebilirim. Trakya Üniversitesi’nin bu bölümünün araştırma, geliştirme konusunda söz sahibi olacağına inanıyorum.” dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bu merkezin Türkiye ve bölgeye önemli hizmetler yapacağına inandığını söyledi. Trakya Üniversitesi’nin bölgesinde önemli bir güç ve merkez olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, “İnanıyorum, özellikle sağlık alanında Edirne’nin bölgede sağlığın merkezi olması adına önümüzdeki iki üç yıl içinde üniversite hastanesinin restorasyonu ile birlikte bölge onkoloji merkezi ile diğer alanlarıyla çok farklı dinamiklerini inşallah, yalnız Edirne ve Trakya’ya değil balkanlara da güçlü bir şekilde yansıtacaktır.” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı Devlet Hastanesi’nin gelecek yıl tamamladığında yine bölgenin sağlık turizmi açısından sorumluluk üstleneceğini aktaran Bakan Müezzinoğlu, konuşmasını söyle sürdürdü: “Edirne’yi sağlık turizminin merkezi yapabilme adına alt yapımızı tamamlanması sürecini inşallah hızla yerine getirmiş olacağız.”

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, bu merkezle, bölgenin güçlü olduğu tarım ve tarıma dayalı sanayi noktasındaki Ar-Ge olanağına kavuştuklarını kaydetti. TÜTAGEM’in Türkiye’nin gelişen gücünün önemli bir göstergesi olduğunu anlatan Yörük, “Burada 11,5 milyon liralık ciddi bir yatırım vardır. Bu yatırımın büyük bir kısmı Kalkınma Bakanlığı tarafından sağlanmıştır. Dünyada son yıllardaki kriz ortamında alt yapıya bir kuruş dahi harcanamazken sadece bizim üniversitemizdeki bu merkeze 10 milyonlarca lira para harcanması ülkemizin, devletimizin gücünü göstermektedir. Bu merkezimin varlığı biz akademisyenlerin daha fazla bilimsel yayın yapabilme ve uluslararası arenada daha güçlü olarak sesimizi duyurabilme olanağını sağlayacaktır.” açıklamasını yaptı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
”Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi’ uygulaması başlıyor

SGK, ''Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi''ni 1 Aralık'tan itibaren zorunlu hale getiriyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bazı usulsüzlüklerin önüne geçmek ve vatandaşların...

Kapat