Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

23 Mayıs 2012, Çarşamba 19:11

BRSHH’nin gelenekselleştirdiği “Bahar Şenliği” bu yıl 23-24 Mayıs’ta kutlanıyor

Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi (BRSHH), yatarak ve ayaktan tedavi hizmeti alan hastaları ile birlikte bu sene VI. Geleneksel Bahar Şenliği’ni kutluyor. Hastaların başrol oyuncusu olarak katıldığı şenlikte birçok etkinlik düzenlenirken, hastaların kendi elleriyle yaptığı resim, aksesuar ve eşyalar da sergileniyor.

Etkinliğin açılışında konuşan İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, Bakırköy’deki birlik, beraberlik ve aile ortamının İstanbul’da bulunan başka hiçbir hastanede olmadığını söyledi. Prof. Dr. Dokucu,

“Bu güzel bahar gününde bizleri hastalarımız ve hasta yakınlarını ile buluşturan etkinliği düzenleyenleri kutluyorum”.

dedi.

BRSHH'nin gelenekselleştirdiği 'Bahar Şenliği' bu yıl 23-24 Mayıs'ta kutlanıyor

BRSHH Başhekimi Doç. Dr. Erhan Kurt ise 5 yıl önce Gündüz Hastanesi ve Rehabilitasyon merkezi tarafından başlatılan Bahar Şenliği serüvenini her yıl biraz daha geliştirerek devam ettirdiklerini söyledi.

Bahar Şenliği’yle yakınlarından uzak olan hastalarımızla kısa bir eğlence molası verdiklerini belirten Kurt,

“Hastanemizde misafir oldukları süre içinde kendilerine sunulan her türlü fırsatı değerlendiren hastalarımız, kişisel yetenekleri doğrultusunda şiir yazıyor, resim yapıyor ve el maharetiyle olabilecek sanat eserleri ortaya çıkarıyorlar. Bugün burada, hastalarımızın tiyatro, müzik, resim gibi sanatın değişik alanlardaki yeteneklerini görme imkânı bulduk. Psikiyatri hastasının da üretken olabileceğini gösteren pek çok gerçekliğe hep birlikte şahit olduk”.

dedi.

Toplum temelli psikiyatri

Türkiye’de BRSHH‘ın girişimiyle oluşturulmaya başlayan “Toplum Psikiyatrisi Modeli”ni de gittikçe önem kazanmaya başladığını hatırlatan Kurt şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yıl hizmete kazandırdığımız Bakırköy ve Zeytinburnu Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri ile toplum temelli psikiyatri modelini başlattık. Farklı toplum ruh sağlığı merkezlerinin açılmasına öncülük ederek destekledik. Ülkemizde hızla gelişen bu model, hastanın toplumdan izole edilmeyip, sosyal yeteneklerini devre dışı bırakmadan iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlıyor. Süreç hızlandığında toplum dışına tutulmadan tedavisi gerçekleştirilen hasta, insan hakları ihlallerine tutulmadan nitelikli tedavi görebilme imkânı yakalıyor. Bu merkezler sayesinde evlerine kapatılan hastalarımıza ve hasta yakınlarının terapileri toplumun içinde yapılacak. Çeşitli uğraşlarla hastalıklarının üstesinden gelmeleri sağlanacak. Bundan sonraki süreçte de toplum temelli psikiyatri modeliyle ilişkilendirilebilecek çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Hasta ve konuklar etkinliğin ilk günü, Gündüz Hastanesi Tiyatro Grubu, Okan-Ali, BRSHH Step Grubu, Çocuk Jimnastik Grubu, Tango ve Luxus’un verdiği konser ve gösterilerle eğlenceli bir gün yaşadılar. Şenliğin ikinci gününde de ünlü şarkıcı Ekin, Luxus müzik grupları sahne alacak.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Boehringer Ingelheim Türkiye Finans ve İdari İşler Direktörlüğü’ne Hollanda’dan atama

Boehringer Ingelheim Hollanda'da görev yapan Arjan van der Oort, Boehringer Ingelheim Türkiye Finans Bölümü'ne Finans ve İdari İşler Direktörü olarak...

Kapat