Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

10 Ağustos 2011, Çarşamba 14:21

BRSHH: İnternet bağımlılığı psikiyatrinin en yeni ilgi alanlarından biri haline geldi

Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E.A. Hastanesi (BRSHH) doktorları, iletişimi artırmak ve bilgi paylaşımını kolaylaştırmak için geliştirilen internetin zaman içinde tahmin edilenin ötesinde yaygınlaştığını ve bazı kullanıcıların internete girişlerini kontrol edemeyerek iş, sosyal ve özel alandaki işlevselliklerinde sorun yaşamaya başladıklarını düşünüyorlar.

BRSHH internet kullanımındaki artış ve sosyal medyanın hızlı gelişiminin bu kişiler için sorunlu kullanıma, hatta “bağımlılığa” dönüştüğü görüşünde.

BRSHH’a göre internet kullanımıyla ilgili aşırı zihinsel meşguliyet, kullanımı sınırlama ve kontrol etmeyle ilgili yineleyici düşünceler, erişim isteğini durduramama, işlevselliğin çeşitli düzeylerde bozulmasına karşın internet kullanmayı sürdürme, giderek artan sürelerde internette zaman geçirme, kullanma olanağı bulunamadığı zaman arama ve aşerme gibi davranışlar, internetin aşırı ve kötü kullanımıyla ilgili sorunlar olarak dikkat çekiyor.

Hastane tarafından yapılan basın açıklamasında bütün bu gelişmelerde hareketle internet bağımlılığı ya da sorunlu internet kullanımı psikiyatrinin en yeni ilgi alanlarından biri haline geldiği belirtiliyor. Açıklamada, BRSHH doktorlarından Uzman Dr. Ömer Şenormancı ve Uzman Dr. Ramazan Konkan’ın, bugüne kadar internet bağımlılığı hakkındaki araştırmalardan yaptıkları derlemenin, internet bağımlılığı ya da sorunlu internet kullanımının henüz diğer bağımlılık tiplerindeki gibi çerçevesi tam çizilmiş bir tanı ve değerlendirme ölçütüne sahip olmadığını ortaya koyduğu ifade ediliyor.

Dünyada internet bağımlılığının yaygınlığının yüzde 1,5-8,2 arasında değiştiğine, kültürler arasında internet bağımlılığı sıklığının farklı seviyelerde seyrettiğine dikkat çekilen çalışmada; sosyal fobi, M. depresyon, anksiyete bozuklukları, utangaçlık, içe dönüklük, kişilik bozuklukları ve dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğunun internet bağımlılığında en sık rastlanan psikiyatrik tanılar olduğu kaydedildi.

Çalışmaya göre internet bağımlılığının tedavisi için ağırlıklı olarak psikoterapi ve bazı farmakolojik girişimleri içeren çözümler önerilirken, tedavide alkol ve madde bağımlılığı ve kötüye kullanımıyla klinik benzerlikleri göz önünde bulundurularak benzer tekniklerden yararlanılıyor.

BRSHH’ye göre Türkiye’de de internet bağımlılığı giderek daha önemli bir sorun haline geliyor. Genellikle aşırı internet kullanan kişilerin aileleri aracılığıyla psikolog ve psikolojik danışmanlara başvuru yapılırken, önümüzdeki yıllarda bu sorunun ülkemizdeki psikiyatri pratiğinde daha çok yer alacağı öngörülüyor.

BRSHH tarafından yapılan açıklamada internet bağımlılığının psikopatolojisi, değerlendirilmesi ve kanıta dayalı tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi için standardize edilmiş, geniş ölçekli yeni çalışmalara ihtiyaç olduğunu vurgulanıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Birbirine bağlanabilen yeni nesil sağlık cihazları ile kendi sağlığını kendin yönet devri başlayacak

Son IBM araştırmasına göre kullanımı kolay ve bilgi paylaşım olanakları sunan yeni nesil sağlık cihazlarına olan talep artıyor.

Kapat