Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

9 Ocak 2012, Pazartesi 19:52

Bristol-Myers Squibb, yeni hepatit C tedavisi için Inhibitex’i satın alıyor

Reuters’in haberinde, Bristol-Myers Squibb’in (BMS), umut vaat eden yeni hepatit C (HCV) tedavisinin lisans haklarına sahip olabilmek için Inhibitex’i 2,5 milyar dolar karşılığında satın aldığı belirtiliyor.

HCV’nin tedavi şekli, yakın geçmişte FDA’dan onay alan iki farklı yeni ürün ile değişim gösterdi. Yeni onaylanan bu iki ürün; Vertex Pharmaceuticals ve Johnson&Johnson (J&J) tarafından geliştirilen Incivo (telaprevir) ve Merck tarafından geliştirilen Victrelis (boceprevir), HCV için mevcut standart tedavi yöntemi olan pegile-interferon ve ribavirin kombinasyon tedavisi ile birlikte kullanılıyorlar. Bu ürünler HCV’nin en yaygın görülen ve en zor tedavi edilen formu olan genotip 1’in tedavisinde, standart tedavi ile %38 olan başarı oranını, sırasıyla %79 ve %63’e çıkarabiliyorlar.

Bununla birlikte, standart tedavide yer alan pegile-interferon’un ağır grip benzeri semptomlar ortaya çıkarması nedeniyle, pegile-interferon’a bağlı olmayan tedavi yöntemleri konusunda arayış sürüyor. Halen Abbott’ın, BMS’nin, J&J’nin ve yakın zamanda Gilead tarafından satın alınan Pharmasset’in pegile-interferon içermeyen tedavi yöntemi geliştirme çalışmaları devam ediyor. Bu ilaçların oluşturacağı pazar hacminin 2020’de 20 milyar dolara ulaşabileceğinin tahmin ediliyor.

Reuters’in haberine göre, Inhibitex’in geliştirme aşamasında olan INX-189 kod adlı ürünü, henüz Faz II aşamasında bulunuyor. BMS interferona bağlı olmayacak bu tedavi ile rakiplerine üstünlük sağlamayı amaçlıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Eye for Pharma, Şubat’ta ilk kez İstanbul’da

21-22 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek olan "Eye for Pharma" konferansında ilaç sektörünün önde gelen uluslararası ve Türk profesyonelleri, Türkiye'de oyunun yeni...

Kapat