Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

27 Şubat 2014, Perşembe 10:13

“Brentuximab Vedotin” adlı yeni kanser ilacı hayat kurtardı

ABD’de üretilen ilaç, vücudunda 70’in üstünde tümör bulunan ve iki haftalık ömrü kalan hastayı iyileştirdi. ABD’deki Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından geliştirilen ve Seattle Genetics tarafından üretilen Brentuximab Vedotin adlı ilaç, ölümüne haftalar kaldığı söylenen kanser hastasında başarılı oldu.

İngiltere’nin Manchester kentinde yaşayan ve 14 yıldan beri Hodgkin olmayan lenfoma hastalığıyla savaşan 47 yaşındaki Ian Brooks’un vücudunda 70’in üzerinde tümör bulunuyor. Sabah’ın haberine göre; Kök hücre nakline rağmen kanseri tekrar yayılan ve yaklaşık iki haftalık ömrünün kaldığı düşünülen Brooks, İngiltere’deki deneme sürecine dâhil oldu. İlacı aldıktan sonra 24 saat içinde Brooks’un sağlık durumunda olumlu bir değişim gerçekleşti.

İkinci haftanın sonunda ise olumlu etkiler laboratuvar ve tetkik sonuçlarına yansıdı. Deneyi gerçekleştiren The Christie Hastanesi’nden Dr. Adam Gibb, “İlaç tedavi sürecinde çok hızlı etki ediyor. Bize göre ciddi yan etkileri de var. Ancak Brooks’un röntgenleri çok iyi çıktı. Neredeyse tamamen iyileşti” dedi. Geldiği noktadan memnun olduğunu belirten Brooks ise ilacın kemoterapiden daha zor olduğunu söyledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İtalyan ilaç firması Recordati Türkiye’de fabrika kuruyor

İtalyan ilaç firması Recordati, doğrudan yatırım için Çerkezköy’ü seçti. Fabrikada 130 kişi çalışacak. Bu yılın ilk doğrudan yatırım hamlesi İtalyan ilaç...

Kapat