Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

13 Ocak 2012, Cuma 17:51

BodyMedia, kişiye özel kilo verme önerileri sunmak için, IBM’i tercih etti

1999 yılından bu yana kilo ve yaşam biçimi tercihlerini etkileyen koşulların yönetimi dahil olmak üzere bireylerin kendi sağlıklarını kontrol edebilmelerini mümkün kılacak bilgileri sağlayan, vücut monitörleri geliştirme ve pazarlama alanında öncü ABD, Pittsburg merkezli BodyMedia, Inc. şirketi, müşterilerine sunduğu çözümleri bir adım ileri taşımak için cihazlarında IBM yazılımını kullanmaya başladığını duyurdu. IBM yazılımıyla desteklenen, yeni ve kişiye özel geribildirim özellikleri yüklenen BodyMedia FIT vücut monitör sistemleri ile herkes kendi kendinin özel, sağlıklı yaşam koçu olabilecek. BodyMedia FIT kol bantları, kilo vermeye çalışan yüz binlerce insana yakılan kalori miktarına dair bilgi verirken, IBM yazılımı ile artık aynı zamanda günlük aktiviteler, tüketilen besinler ve kilo verme hedeflerine ilişkin özel önerilerde sunabilecek.

Konusunda türünün ilk örneği olan BodyMedia FIT Activity Manager yazılımının içerisinde bulunan yeni FIT Coach bileşeni ile aşağıda belirtilen noktalarda bilgi sağlamak ve hesaplamalar yapmak mümkün oluyor:

  • Kullanıcıların bir günde yakmaları gereken kalori miktarına ilişkin hedefleriyle ilgili bilgilendirme,
  • Günlük kalori harcama hedeflerine ulaşılabilmesi için değişik ve alternatif aktivite çeşitleri önerme (Örneğin; “Koşu bandına çıkarak, 4 km/saat hızla yaklaşık bir saat yürüdüğünüzde bugünkü kalori yakma hedefinizi tutturacaksınız”),
  • Rutin yeme alışkanlıklarının analiz edilmesi ve fazla yağ alımı gibi durumlarda bunun düzeltilmesine ilişkin öneriler geliştirme,
  • Kilo verme hedefleriyle paralel ilerlemenin ve devamlılığın sağlanmasına yardımcı olma.

Body Media IBM'i tercih etti

Geçmişten bu yana sağlıklı yaşam cihazlarının verileri izleyebilme özellikleri bulunmasına rağmen, bir sonraki adımda ne yapılması gerektiğine ilişkin kapasitesi bulunmuyordu. IBM yazılımı ile BodyMedia vücut monitörleri kişiselleştirilmiş geribildirim seçenekleri sunuyor ve bu özelliği ile bireylerin kilo verme planlarının başarıya ulaşma oranlarını artırmak mümkün olabilecek.

Geribildirim motoru, geçmiş ve güncel BodyMedia verilerinin yanı sıra kullanıcıların girdiği bilgileri de kullanarak günlük yakılan kalori miktarını, tüketilen besinleri ve uyku düzenini izleyerek, sonuçları hedef kilo ile karşılaştırıyor. Form tutma verilerini analiz etme yeteneğine sahip bu yeni teknoloji, kullanıcıların kendilerine sunulan bilgileri anlamalarına ve kişisel hedeflerini tutturmalarına yardımcı olacak geribildirimler sağlıyor. Örneğin, birey o gün çok az uyuduysa, yeteri kadar aktif değilse veya yağ oranı yüksek besinler tükettiyse cihaz, bundan sonraki süreçte kilo verme hedeflerine doğru ilerlemesi için yapması gereken aktiviteler hakkında ipuçları ve öneriler sunuyor.

İlk etapta işletmelerin ve kuruluşların günlük operasyonlarını düzene koymalarına yardımcı olmak için geliştirilen ve şu anda form tutma (Athletes Performance), havayolları (British Airways), finans (VISA Europe), üretim (Caterpillar) ve perakende (Yves Rocher) gibi çeşitli sektörlerden müşterilere çözümler sağlayan IBM Decision Management platforumu, bu sistemde, BodyMedia FIT kol bantlarındaki geribildirim motorunu destekleyen ve kullanıcıların mevcut durumlarını değerlendirmek ve bunu uzun vadeli hedeflerle karşılaştırmak için gereken hesaplamaları gerçekleştiriyor. IBM Decision Management platformu üzerinde tanımlanan kurallar, BodyMedia FIT Activity Manager üzerinde en uygun geribildirimleri ve önerileri belirleyerek, tüm olası geribildirimleri kullanıcılara sunma özelliğine sahip.

Kol bandı üzerindeki Activity Manager uygulaması, dakikada 5.000 veri noktasında sağlık ve kiloyu etkileyen uyku düzenini, kalori yakılan kalorileri, adımları, fiziksel aktivite düzeyini izlemek için özel, dört sensörlü bir sistem kullanan BodyMedia FIT kol bandı ile eşzamanlı olarak çalışıyor. Verileri analiz eden ve depolayan; kullanıcıların bireysel etkinlik hedeflerini belirlemelerini ve günlük beslenmelerini belgelemelerini sağlayan Activity Manager yazılımının sunduğu sistemle, kullanıcıların hareketlerine dayanarak, IBM tarafından desteklenen kişiye özel geribildirimler sağlanıyor.

IBM Decision Management Yazılımı ve Platformu ile ilgili bilgi almak için ibm.com ve Body Media şirketi ile ilgili daha fazla bilgi almak için bodymedia.com adresini ziyaret edebilirsiniz.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Obezite, böbrek yetmezliğini tetikliyor

"Önlenebilir sağlık sorunları" içinde dünyada sigaradan sonra ikinci sırada bulunan obezite, böbrek hastalığı riskini normal ağırlığa sahip bireylere göre %40...

Kapat