Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Eylül 2013, Pazartesi 10:14

Böbrek naklinde kök hücre umudu

Böbrek nakli olan kişiye, bir gün sonra vericinin kök hücresi aktarıldı. Bu sayede ömür boyu kullanılması gereken ilaçlar en fazla 27 ayla sınırlandı.

AVRUPA Organ Nakli Derneği’nin düzenlediği 16’ncı Avrupa Organ Nakli Kongresi 9-11 Eylül’de Viyana’da yapıldı.

FORMÜL ERKEKLERDE TUTMADI

Novartis’in Global Organ Nakli Program Başkanı Dr. Jochen Klupp, böbrek naklinde artık kan uyumu bile aranmadığını belirterek şunları anlattı: “Kök hücre çalışması organ nakli başarısı için çok önemli. 14 kişi üzerinde yeni bir çalışma yapıldı. Hürriyet’in haberine göre, böbrek naklinden bir gün sonra, verici kişiden alınan kök hücre, nakil olan kişiye aktarılıyor. Böylece aktarılan böbreğin kendini yeni aktarılan yerde yabancı hissetmemesi, alıcı-verici arasında bağışıklık sisteminin uyumu sağlanıyor. Bu sayede alıcıların ömür boyu kullanmaları gereken bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçların kullanım süresi de azalıyor. Kullanım 1 ile 27 ay arasında değişen sürelere kadar düşüyor. 14 hastanın 11’inde tam başarı sağlandı. Araştırmanın erkeklerde başarılı olmadığı ortaya çıktı.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kanser ilacı 2015’te geliyor

İsviçre kökenli bir ilaç firması son evresine gelmiş lenf kanseri için yeni bir ilaç keşfetti. İlaç 10 milyar dolara mal...

Kapat