Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Aralık 2013, Salı 16:17

“Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi”ne tam uyum sağlandı

Aralık ayı başından itibaren zorunlu hale getirilen “Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi”ne özel hastanelerden sağlık hizmeti almak isteyen SGK’lı vatandaşlar ve özel hastaneler tam uyum gösterdi.

Özel hastanlerde, halk arasında avuçiçi kimlik doğrulama olarak bilinen “Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi”ne Başkentteki hastanelerde ilgi yoğun oldu.

Yurt genelinde 1 Aralık Pazar gününden itibaren başlayan uygulama ile özel hastaneye başvuran vatandaşların, biyometrik kimlik doğrulama işlemini yaptırması gerekiyor. Hastanın biyometrik sisteme geçmesi, “avuçiçi damar izi” veya “parmak izi” şeklinde yapılıyor.

Acil durumlar ile genel sağlık sigortalı olan 12 yaş ve altı çocuklar ile 65 yaş üstü kişiler, her iki eli olmayanlar, her iki elinde avuç içi damar izi bütünlüğü bozulmuş olanlar, felç ve benzeri tıbbi nedenlerden dolayı avuç içi damar izi alınamayan kişilerin,  avuç içi damar izi sistemiyle biyometrik kimlik doğrulamasının yapılması gerekmiyor.

Memnuniyetsizlik yok

Başkent’te SGK ile kalp-damar cerrahisi, kardiyoloji ve acil servislerde branş anlaşması bulunan Özel TOBB ETÜ Hastanesi’ne, yaklaşık bir hafta süresince yaklaşık 300 kişi kayıt yaptırdı.

Medicana International Ankara Hastanesi ise uygulamanın zorunlu hale geldiği 1 Aralık’tan bugüne yaklaşık bin kişinin kaydı yapıldı.

Hastane yönetimi, sisteme ilişkin kayık yaptırılması istendiğinde herhangi bir sorunla karşılaşmadıklarını, vatandaşların tam uyum gösterdiğini iletti.

Özel Koru Hastanesi Medikal Muhasebe Sorumlusu Öznur Aysel de özel hastanelerde zorunlu bir uygulama haline gelen sistem ile bir hastanın başka bir hastanın kimlik bilgilerini alarak tedavi olmasının önüne geçileceğini vurgulayarak, “Kurumumuz bu uygulamadan oldukça memnun. Basının, bu konudaki hassas davranışı sayesinde hastalarımızdan olumsuz bir yanıt almıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“Kimlik-kişi eşleştirmesi teknoloji kullanılarak yapılabiliyor

Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemleri’ne ait kılavuz, 13 Kasım tarihinde SGK’nın web sayfasında yayımlanmıştı. İkinci basamak özel sağlık hizmet sunucularının 1 Aralık’a kadar biyometrik sistemlerden birini seçerek sisteme geçişlerini tamamlamaları gerekiyordu.

Bu tarihten sonra gidilecek ilk muayene öncesi hastane bankolarında kurulan biyometrik kimlik doğrulama ünitesinde hastanın nüfus cüzdanı, pasaportu veya sürücü belgesi ile 5 dakikalık bir işlem sonucu biyometrik kimlik doğrulama işlemiyle bilgiler, SGK kayıtlarına işleniyor. Bu işlem sonrasında muayene işlemi gerçekleştiriliyor ve bir sonraki muayene işlemi herhangi bir kimlik kartına ihtiyaç olmadan, biyometrik kimlik doğrulama ile muayene yaptırılabiliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türk doktorun 3 ameliyat tekniği dünya literatürüne girdi

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Uluğ'un geliştirdiği kulak burun boğaz ameliyat teknikleri, İngilizce olarak basılan uluslararası atlasta yayınlandı. Kulak...

Kapat