Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

17 Mart 2014, Pazartesi 09:48

Bitler güçlendi artık ilaç yaramıyor

Bitler üzerinde yapılan bilimsel bir çalışma, bu küçük canlıların aradan geçen yıllar içinde mutasyona uğradığını ve onlarla mücadelenin daha da zorlaştığını gözler önüne serdi. ABD, Güney Kore ve Mısırlı bilim adamlarından oluşan bir heyetin, araştırmasına göre bitler, halen piyasada satılan bit şampuanı ve merhemlere karşı dayanıklı hale geldi. ABD ve Kanada’nın 32 farklı bölgesinde insanlardan toplanan bitlerin DNA’larını inceleyen heyet, Kanada’dan alınan örneklerin yüzde 97.1’i ve ABD’den alınan örneklerin de yüzde 99.6’sında mutasyon sonucu dayanıklılık saptadı.

SÜPER BİT” KAVRAMI DOĞDU 
En çarpıcı sonuç ise bitlerde güçlenmeyi sağlayan TI Mutasyonu adını verdikleri değişime, insektisit olarak geniş bir kullanım alanı olan pretrinler ve piretroidlerin neden olması. “Baş biti tedavisinde ciddi şekilde yeni ve alternatif yaklaşımlar gerekli” yorumunda bulunan bilim heyeti, tedaviye dirençli “süper bit” sorununun endişe verici boyutta olduğuna işaret etti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Doktorlar AIDS’e karşı çare buldular

Mısırlı askeri doktorlar geçenlerde AIDS ve Hepatit C gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilecek ilaçlar ve cihazların testlerinin tamamlanmış olduğunu belirttiler. Gizli...

Kapat