Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

22 Mayıs 2013, Çarşamba 09:47

Bisiklet zincirinden çene yapıldı

Kanser nedeniyle yüzünün bir bölümünü kaybeden bir kadına bisiklet zincirinden çene yapıldı. 49 yaşındaki İngiliz Liese Healing, 2005 yılında yumurtalık kanseriyle mücadelesini kazanmıştı. Ancak geçen Temmuz ayında Healing’e yeniden kanser teşhisi kondu. Kadına titanyum çenenin yerleştirildiği yüksek riskli ameliyat yaklaşık 12 saat sürdü.

BBC’nin haberine göre; iki çocuk annesi kadın, “Doktorlar ameliyat sırasında ölebileceğimi söyledi ama çocuklarım küçükken bir kez kanserden kurtulmuştum ve bu seferkinin de beni yenmesine izin vermeyecektim.” dedi.

Coventry kentindeki üniversite hastanesinden cerrahlar Gary Walton ve Raj Sandhu, kadının kolundan aldıkları deri dokusuyla bir atardamar ve bir damarı, yeni yapılandırılan çeneye nakletti.

Walton çene kanseri vakalarında artış görüldüğünü belirterek “Çünkü insanlar belirtileri bilmiyorlar ve bunun sadece yaşlı kişileri etkilediğini sanıyorlar.” dedi.

Cerrah, dişçisi tarafından uzmana sevk edilen Healing’in “çok şanslı” olduğunu dile getirdi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Eczacılık ekonomisi kan kaybediyor

2002-2012 yılları arasında eczanelerin ekonomik yapısının çok değiştiğini belirten Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Harun Kızılay, eczacıların gün geçtikçe kan...

Kapat