Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Ağustos 2013, Pazartesi 10:04

Bir ayda 90 bin randevu alındı

Sağlık Bakanlığı tarafından 1 Temmuz tarihinden itibaren aile hekimliğinde de uygulamaya başlanan randevu sistemine, vatandaşlar beklenenin üzerinde ilgi gösterdi. Zaman ve kalite verimini artırmak için 1 Temmuz’da başlatılan uygulamada, 1 aylık sürede 21 bin aile hekiminden 15 bini sisteme dahil oldu ve bu sürede 90 bin hastaya randevu verdi. Yeni sistemle birlikte ALO 182 hattı üzerinden aile hekimine ulaşan hastalar, sıra beklemeden istediği sağlık hizmetini alabiliyor.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan ‘Merkezi Randevu Sistemi ALO 182’ ile vatandaşlar ile sağlık personelinin, zamanı doğru kullanmasına ve planlamasına imkan sağlandı. Bakanlık, randevu sistemiyle muayene için gelen vatandaşların özellikle sabah saatlerinde yoğunluktan ötürü yaşadıkları sıkıntıyı ortadan kaldırmayı, daha hızlı ve kaliteli hizmet sunmayı amaçlıyor. 2009 yılında başlatılan çalışmalar tamamlanarak 2011 yılında hizmetin ülke geneline yaygınlaşması sağlandı. Merkezi Randevu Sistemi’nde, vatandaşlar ALO 182 hattını arayarak veya internet üzerinden, Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastaneler ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinden muayene randevusu alabiliyor. 1 Temmuz itibarıyla aile hekimliği de randevu sistemine dahil edildi.

MERKEZİ RANDEVU SİSTEMİNİ EN ÇOK İSTANBUL KULLANIYOR

Sağlık Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, ilk 1 ayda 21 bin aile hekiminden 15 bin 507’si sisteme dahil oldu. Kalan 6 bine yakın hekimin de önümüzdeki günlerde sisteme dahil olması planlanıyor. Merkezi Randevu Sistemi ile 1 ayda 90 bin 294 hasta ALO 182 hattı ve internet üzerinden ulaştı. İller sıralamasında İstanbul 64 bin 289 randevu sayısıyla birinci sırada yer alırken, 5 bin 676 kişiyle ikinci olan Bursa’yı, 4 bin 81 kişiyle Ankara takip etti. Sıralamaya göre, batı ve kıyı bölgelerindeki illerde yaşayan vatandaşların ağırlıklı bir kısmı aile hekimleri için Alo 182 hattı ve internet üzerinden randevu aldı.

AMAÇ KALİTE VE VERİMİ ARTIRMAK

Aile hekimleri, 1 Temmuz’dan itibaren hastaneler için kullanılan Merkezi Randevu Sistemi’ne geçmişti. Aile hekimine gitmek isteyen vatandaşlar, yeni sistem sayesinde zaman kaybına uğramadan, istedikleri bir saatte muayene olabiliyor. Söz konusu uygulama karşılığında herhangi bir ücret alınmıyor. Ayrıca, internet üzerinden ve mobil cihazlara indirilen uygulamalarla da ücretsiz randevu alınabiliyor. Vatandaşlar, ALO182 numaralı çağrı merkezini arayarak, www.saglikrandevu.gov.tr, www.ailehekimligirandevu.gov.tr internet adreslerine girerek veya cep telefonlarına yükledikleri mobil randevu uygulamasını kullanarak randevularını alabiliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Hastaneye gidiş iki kat arttı, reçete sayısı aynı kaldı

Sağlık sektörü devasa boyuta ulaşırken devletin bu alandaki harcamaları giderek artıyor. Artışta en büyük etken, vatandaşın geçmiş yıllara göre hastaneye...

Kapat