Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Ekim 2012, Salı 17:38

Binin üzerinde kişi Down sendromlulara destek olmak için bir araya geldi

“Biz buradayız” yürüyüşü 30 Eylül Pazar günü, Beyoğlu’nda Galatasaray Lisesi’nin yanında saat 15:00’te, eşzamanlı olarak İzmir Karşıyaka Çarşı’da ve dünyanın dört bir yanında gerçekleşti. Her yıl olduğu gibi bu yıl da, farkındalığı arttırmak, Down’luların hayattaki konumlarına dikkat çekmek ve onların da var olduğu gerçeğini unutmamak için yürümeye hazır binlerce kişi toplandı.

Yürüyüşten önce bir konuşma yapan Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin, Down’lu çocuğun eğitiminin önemine dikkat çekerek yürüyüşe katılan herkese şu şekilde seslendi:

“Bizler aileler olarak, dernek ve vakıflar olarak aramıza yeni katılan ailelere hep ‘uzun bir yolunuz var, bu yolda en güçlü silahınız erken ve sürekli eğitim’ diyerek bebeklik döneminden başlayan ve tüm yaşam boyunca devam eden bir eğitim sürecinin planlanması gerektiğini ve bunun sonucunda da çocuklarımızın bağımsız veya yarı bağımsız hayatlar kurabildiklerini anlatmaya çalıştık. Bence bu güne kadar yaptığımız çalışmaların en önemli kazanımlarından biri bugün çocuklarımızın sahip olduğu kaynaştırma eğitimi, ücretsiz rehabilitasyon haklarıdır. Bu hakları elde etmek ailelerin, derneklerin ve bizi anlayan eğitimci ve bürokratların işbirliği sayesinde gerçekleşti. Kaynaştırma eğitimi ve yasam boyu eğitim kavramlarının uygulamaya geçmesiyle beraber çocuklarımız evlerinden çıktılar. Ait oldukları yere sınıflarına, öğretmenlerine, arkadaşlarına kavuştular. Gençlerimiz toplum içinde yer almaya başladı.”

Yeni kanunla değişen özel eğitim konusuna da değinen Bilgin, yürüyüşe katılanlardan destek talep etti,

“Bu yürüyüşü eğitim haklarımızı korumak için başlatacağımız seferberliğin bir başlangıç noktası olarak belirlemek istedik ve buradan tüm engelli sivil toplum kuruluşlarına çağrı yaparak ortak bir platform oluşturulması, 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü’nde düzenlenecek bir oturumda yeni öğretim sistemi ve yasalarda çocuklarımızın haklarının tartışılması, çıkan sonuca göre gerekli hukuki mücadelenin başlatılması ve tüm düzenlemelerin hükümetten talep edilmesi yolunda yapacağımız çalışmalarda bizlere destek olmaya davet etmek istiyoruz.”

dedi.

Yürüyüşe sadece down sendromlu çocuk aileleri değil, kaynaşmanın, farklı olanı kabul etmenin ve günün anlamını göstermek adına birçok kurum, kuruluş, parti ve vatandaşlar katıldı. Bundan önceki yürüyüşler gibi şenlikli, müzikle ve bol balonlu organize edilen yürüyüşte down sendromlu çocuklar ve aileleri en önde, destekçiler arkalarında Beyoğlu’nu bir baştan bir başa yürüdüler.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Siemens, Bilgisayarlı Kemik Eğriliği Sistemi ile deformite sorununa çözüm üretiyor

Hexagon Ortho tarafından geliştirilen Bilgisayarlı Kemik Eğriliği Sistemi, kemiklerde oluşan deformitelere karşı kolay kullanımlı çözümler sunuyor.

Kapat