Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

25 Şubat 2014, Salı 10:35

Bilimadamları bu ülkeyi terk ediyor

İyi bilimsel araştırmacıların Almanya’yı terkettikleri, geri getirme programlarının bir işe yaramadığı bildirildi.

Dünya genelinde en iyi bilim insanlarına sahip olma bakımından Almanya’da durumun hiç de iyi olmadığı bildirildi. Spiegel dergisinde, şimdiye kadar kamuoyuna duyurulmayan ‘Yenilik ve Araştırma Uzmanlar Komisyonu’nun hazırlamış olduğu bir bilirkişi raporundan bazı bilgiler yayınlandı. Federal hükümet tarafından görevlendirilen 6 ekonomi profesörü tarafından hazırlanan rapor bu hafta Başbakan Angela Merkel’e takdim edilecek.

Raporda, en iyi bilim insanlarının Almanya dışına göçettikleri, bazıları geri dönse bile aynı kalitede iyi araştırmacıların tekrar kazanılamadığı kaydedildi. Uzmanlar en iyi araştırmacılar için Almanya’nın çok cazip olmadığını yazdılar ve giden araştırmacıların yeniden geri dönmesini sağlamak için uygulanan milyonlarca Avroluk programları da eleştirdiler.

Almanya’nın tüm kazanım çabalarına rağmen 1996 ile 2011 yılları arasında Almanya’yı terkeden bilim insanlarının sayısı gelenlerden 4 bin daha fazla oldu. Avrupa’daki İsviçre, Avusturya, İsveç ya da Belçika gibi ülkelerde ise müspet sonuçlar elde edildi. Bu ülkelerde bilim insanları havuzu sürekli yeni katılımla arttı ve giden en iyi bilim insanlarının da tekrar ülkelerine dönmesini sağladılar. ABD ve İsviçre, Almanya’nın dışına giden toplam bilim insanlarının yarısını istihdam ettiler.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İlaç şirketlerine 70 milyon liralık ek yük

Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı yasa taslağı ile ‘komisyon’ yasal hale geliyor. Bakanlığa bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, sunduğu hizmet...

Kapat