Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Ağustos 2011, Cuma 17:13

Bilgi-işlem uzmanlarına göre kablosuz bağlantı kullanan insülin pompaları güvenilir değil

Las Vegas’ta gerçekleştirilen Black Hat Bilgi-İşlem Güvenliği Konferansı’nda konuşan güvenlik uzmanı Jerome Radcliff, kablosuz bağlantı kullanan insülin pompalarının kontrolünün üçüncü şahıslar tarafından kolaylıkla ele geçirilebileceğini gösterdi. Kendisi de bir diyabet hastası olan konuşmacı, pompanın kontrolünü ele geçirecek kötü niyetli bir kişinin pompayı rahatlıkla kullanıcının lethal dozlara maruz kalmasını sağlayabilecek şekilde programlayabileceğine dikkat çekti.

Radcliff, insülin pompası ile glukometre arasında gerçekleşen kablosuz bağlantıda bir kriptonun kullanılmadığını ifade etti. İletişim sırasında kriptolama kullanımının cihazın pil ömrünü kısaltacağı ve üretim maliyetini artıracağı için tercih edilmediğini belirten konuşmacı, bir başkasının insülin pompasının kontrolünü ele geçirmenin çok kolay olduğuna ve kötü niyetli bir kişinin bunu yaparken iletişimi manipüle ederek izlerini de ortadan kaldırabileceğine vurgu yaptı.

VentureBeat tarafından yapılan haberde konuşmacının, yeni nesil insülin pompalarında iletişim için Bluetooth’un kullanılabileceğini belirttiğine, fakat geçmişte Bluetooth iletişiminin de güvenilirliğini sorgulayan birkaç denemenin var olduğunu hatırlattığına yer verildi. Radcliff mevcut dizaynın parola koruması ve kriptolama gibi teknikler ile iyileştirilebileceğini söyledi.

* Haberin fotoğrafı kirinqueen@flickr.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
BASF, Ortadoğu’da dünya standartlarında yeni antioksidan fabrikası kuruyor

2012 yılında faaliyete geçecek olan antioksidan fabrikası, BASF'nin plastik katkı maddesi pazarındaki konumunu daha da güçlendirecek.

Kapat