Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

14 Haziran 2013, Cuma 16:15

Biber gazı hayvanları da öldürdü

Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olaylarda yoğun biber gazı çevrede yaşayan hayvanları da etkiledi. İstanbul Veteriner Hekimler Odası, gönüllü ve ücretsiz olarak hayvanlara tedavi sundu, bu süreçte tedavi edilen tüm hayanları takibe aldı. Kayıtlara göre 2 köpek, 9 kedi hayatını kaybetti ve sayısı belirlenemeyen farklı türden, yüzlerce kuş da zarar gördü ve öldü. İşte Veteriner Hekimler Odası’nın yaptığı yazılı açıklama:

Gezi Parkı’nda çevre duyarlılığıyla başlayan ve temel hak ve özgürlüklerin dile getirildiği protestolara dönüşen olaylar sırasında, diğer canlıların da bu alanda yaşadığını gözden kaçırdık.

Gezi parkı, yeşil ve nispeten kapalı klimaya sahip bir alan olması nedeniyle insanlar dışında birçok canlının da yaşam alanıdır. Başta kuşlar olmak üzere çok sayıda böcek, kedi köpek gibi canlı parkın doğal parçasıdır. Süreçte yaşanan olaylarda ortaya çıkan acı tablo ve kaybedilen hayatlar hepimizi derinden üzmüştür.

KUŞLARIN EVLERİ AĞAÇ DALLARI

Bu acı kayıpların yanında, çevrenin bir parçası olan diğer canlıların da zarar gördüğünü ve yaşam haklarının ihlal edildiğini biliyoruz. Olayların başladığı günden bu yana maalesef evleri bu parktaki ağaç dalları olan yüzlerce kuş gazdan etkilenmiş, evlerini terk etmiş veya ölmüştür.

Olayların başlamasından hemen sonra, İVHO olarak yakın çevrede Klinikleri bulunan Veteriner hekimlere çağrı yapılarak zarar gören hayvanlara yardım etmeleri talep edilmiştir. İstisnasız olarak bütün meslektaşlarımız bu dayanışmaya katılmış, çok sayıda hayvan dostumuz tedavi edilmiştir. Bunlardan bazıları halen tedavi görmektedir.

9 KEDİ 2 KÖPEK ÖLDÜ

Parkta bulunan bakım çadırında ilk tedavileri yapılan veya çevre kliniklerde tedavi edilen hayvanların sayısı; Kedi; 80 kayıt, 9 ölüm, 8 tanesi halen tedavi görüyor. Köpek; 16 kayıt, 2 ölüm, 1 tanesi tedavi görüyor. Ayrıca, martı, kumru, tavşan, civciv olmak üzere çeşitli türler gazdan, sesten veya fiziksel travmadan zarar görmüş veya ölmüştür. Sokak hayvanlarının yanında evlerde yaşayan hayvanlar da korku sebebiyle psikolojik travma geçirmişlerdir. Diğer taraftan olay bölgesinden kaçıp da henüz ulaşılamamış çok sayıda hayvanın olduğu tahmin edilmektedir.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Avrupa İlaç Ajansı uyardı

Avrupa İlaç Ajansı, özellikle yüksek dozlarda alınan diklofenak adlı ağrı kesici ilacın kullanımının kalp krizi riski taşıdığını ve bu ilacı...

Kapat