Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

29 Ocak 2014, Çarşamba 10:46

Beynin belleği nasıl oluşturduğu ilk kez gözlemlendi

Yeshiva Üniversitesi’nden bilim insanları, beynin belleği nasıl oluşturduğunu gözlemlemeyi başardı. Araştırma, moleküllerin kişiye özgü belleği ortaya çıkaran yapıya nasıl dönüştüğüne dair ilk görüntüleri temsil ediyor.
Daha önce Japon bilim insanları, düşüncenin oluşumunu gözlemlemeyi başarmıştı. En son görüntüler ise bellekle düşünce oluşumunun farkını gösteriyor.

beyin_bellek

Science dergisinde yayımlanan araştırmada, fare beyninde belleği oluşturmaktan sorumlu moleküllere floresan etiketler yapıştırıldı. Böylece, parlayan moleküller beyin içinde gerçek zamanlı takip edilebildi. ntvmsnbc.com’um haberine göre Beyin sinirlerinin hareketini gözlemleyebilmenin, hafızayı oluşturan moleküler süreci ortaya çıkarmak için önem taşıdığını belirten Dr. Robert Singer, “Sinirlerin selektif olarak protein sentezini başlatıp sonlandırdığını gördük. Bu süreç , hafızanın nasıl oluştuğuna ait düşüncemizi destekledi” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
“Kara ölüm” can almaya devam edecek

Kanada'nın McMaster Üniversitesi ile ABD'nin Kuzey Arizona ve Avustralya'nın Sydney Üniversitesi'nden bir grup bilimadamının veba salgını ve ölümleri üzerine yaptığı araştırmaya göre...

Kapat