Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

14 Ağustos 2013, Çarşamba 16:46

Beyin taramasıyla disleksiye erken teşhis

Araştırmacılar disleksinin, henüz okuma-yazma bilmeyen ana okulu çağındaki çocuklarda beyin taraması yoluyla tespit edilebileceğini ifade ediyor. Amerikalı bir ekip yetişkinlerde de görünen bazı bulgulara ulaştı.

Neuroscience dergisi bu beyin taramalarının disleksinin nedenini ortaya çıkarabileceği belirtiyor.

Uzmanlar erken teşhis ve müdahale şansı vermesi ihtimali nedeniyle beyin taramasından umutlu.

Bilim insanları okula başlama çağındaki 40 çocuk üzerinde bir araştırma yaptı. Çocuklardan bazılarının beyinlerinin dil ve sesten sorumlu bölgesinin normalden daha küçük olduğu belirlendi. Araştırma kapsamında henüz okuma bilmeyen çocuklardan kelimelerdeki farklı sesleri çıkarmaları istendi.

Radyoterapi sonrası disleksi

Beynindeki sinir demetleri küçük olan çocukların testlerden daha düşük puanlar alması disleksinin nedenini bulmaya yönelik umutları artırdı. BBC’nin haberine göre; buna rağmen bilim insanları disleksi ile sinir demetleri arasındaki bağlantıya dair kesin bir şey söylemek için erken olduğunu ifade ediyor.

Birkaç yıl önce beyin tümörü tedavisi için radyoterapi gören bir çocukta da tedavi sonrası disleksi tespit edilmiş ve Amerikalı uzmanlar yine beyindeki sinir demetleri bölgesine dikkat çekmişlerdi.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sınır tanımayan doktorlar geri çekiliyor

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, 22 yıldan sonra, çalışanlarına yönelik saldırıları gerekçe göstererek Somali'den çekilmeye karar verdiklerini açıkladı. Sınır Tanımayan Doktorlar...

Kapat