Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Ocak 2014, Pazartesi 16:14

Beyin ölümüne 4 yerine, 2 doktor karar verecek

TBMM’de kabul edilen “torba yasaya” göre, daha önce 4 hekim tarafından yapılan beyin ölümü tespitine, artık 2 hekim karar verecek.

TBMM’de önceki gün kabul edilen torba yasa, organ bağışında yeni düzenlemeler içeriyor. Düzenlemeyle organ ve doku alınması, taşınması, saklanması, aşılanması, nakli ve yurt dışından temin edilmesi Sağlık Bakanlığı’nca yetkilendirilmiş gerekli uzman personel ve donanıma sahip kurumlarca gerçekleştirilecek.  Yeni düzenlemeye göre, beyin ölümü tespiti de 4 yerine 2 uzman hekim tarafından yapılacak. Daha önce nöroloji, nöroşirurji, kardiyoloji ve anesteziyoloji uzmanlarının yer aldığı komisyon yerine tıbbi ölümün gerçekleştiğine, biri nörolog veya nöroşirürjiden, biri de anesteziyoloji ve reanimasyon veya yoğun bakım uzmanından oluşan iki hekim tarafından kanıta dayalı tıp kurallarına uygun olarak oy birliğiyle karar verilecek. Önceki düzenlemede vefat edenlerin kornealarının aile izni olmadan alınabilmesi için gerekli olan “aksine beyan” tanımına, torba yasayla açıklık getirildi. “İspat” hükmü eklenen yeni düzenlemeye göre, kornea gibi ceset üzerinde bir değişiklik yapmayan dokular, aksine bir vasiyet ibraz edilmediği takdirde alınabilecek. Kişinin sağlığında “kornealarım alınmasın” dediği ibraz edilirse bu dokular alınamayacak.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlık Bakanlığı, organ nakli yapılan dizilerin peşinde

Sağlık Bakanlığı, dizilerde organ nakillerinin mafya tarafından yapılıyor gibi gösterilmesi ve nakil yöntemlerinin yanlış işlenmesi üzerine harekete geçti. Organ naklinin dizilerde anlatıldığı...

Kapat