Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

30 Mayıs 2014, Cuma 14:04

Beyin gücüyle uçak indirildi

Alman bilim insanları, geleceğin beyin gücüyle yönetilen uçakları için dev bir adım attı ve sadece zihinlerinden verdikleri komutlarla bir uçağı indirmeyi başardı.

Almanya’nın Münih Teknik Üniversitesi Uçuş Sistemi Dinamikleri Enstitüsü’nce yürütülen çalışmalarda, uçuş tarihinde devrim sayılacak bir gelişme kaydedildi. Uzmanların geliştirdiği bir cihazla pilotların beyin dalgaları, beynin temel biyoelektrik aktivitesinin incelendiği elektroensefalografi (EEG) yötemiyle ölçüldü. Berlin Teknik Üniversitesi’nde geliştirilen bir algoritma sayesinde de bu beyin dalgalarının kontrol komutu olarak çevrilmesine yarayan bir program kullanıldı. Programın arayüzünün, beyinsel titreşimleri komuta çevrilebilmesi için net bir şekilde tanımlanan elektriksel dalgaların şart olduğu belirtildi. Hürriyet’in haberine göre;

Buna göre, aralarında daha önce hiçbir kokpit deneyimi bulunmayan bir kişinin de bulunduğu yedi katılımcının yer aldığı denemelerde, uçakların başarıyla inmesi sağlandı. Çalışmanın uzun vadede insanların uçakla seyahate erişimini arttırması açısından da etkili olması bekleniyor.

Gönüllü pilotlar, el ve ayaklarını kullanmayıp sadece zihin güçleriyle uçağın inişini yönetti. Birkaç pilot, görüş mesafesinin düşük olmasına rağmen inişi tamamlarken, bir pilot da park çizgisine sadece birkaç metre farkla iniş yapmayı başardı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
DNA yaşamın kendisinden daha eski olabilir

Yaşamın temeli olan DNA’nın, yaşamdan bağımsız ortaya çıktığı öne sürüldü. Kafa karıştıran iddiaya göre, canlılar DNA’yı sonradan kullanmaya başlamış. Yaşamın...

Kapat