Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Haziran 2013, Perşembe 13:26

Beslenme küresel öncelik olmalı

Tıp dergisi Lancet’te yayımlanan bir araştırma, tüm dünyada, beş yaş altındaki çocukların yüzde 45’inin yetersiz ve dengesiz beslenme nedeniyle öldüğünü ortaya koydu.

Rapora göre, beslenme bozuklukları nedeniyle her yıl beş yaş altındaki üç milyondan fazla çocuk yaşamını yitiriyor.  Raporu hazırlayan araştırmacılar, hamilelik ve doğumun ardından çocukluk dönemini içeren farklı vakalarla ilgili verileri incelediler.

Araştırmaların sonuçları, yaşamın ilk bin gününde, yani doğumdan iki yaşına gelen kadar olan dönemin insan sağlığı üzerinde kalıcı etkileri olduğunu ortaya koydu. Bulgular, yetersiz ve dengesiz beslenmenin ciddi bir ekonomik etkisi bulunduğuna da işaret ediyor.

Birleşmiş Milletler’in kısa süre önce yayınladığı bir rapora göre, beslenme bozuklukları ve buna bağlı olarak ortaya çıkan sağlık sorunları ve iş gücü kaybı dünyaya kişi başına 500 dolara mâl oluyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Enstitüsü’nden Prof. Robert Black başkanlığındaki ekip, düşük ve orta gelirli ülkelerde 2008’den bu yana kayıtlara geçen hamile kadınlar ve çocuklarda yetersiz beslenme ve obezite vakalarını inceledi. Araştırmada, ülkelerin ulusal beslenme programları da değerlendirildi.

Beslenme küresel öncelik olmalı

Prof. Black ve ekibi, küresel boyutta bazı ilerlemeler kaydedilmiş olsa da, 2011 yılında 165 milyon çocukta bodurluk (yaşa göre kısa boy) 50 milyon çocukta da boya göre düşük kilo belirlendiğini açıkladılar.

Araştırmacılar, yetersiz ve dengesiz beslenmeyle ilgili olarak, uzlaşma sağlanmış 10 değişikliğin dünya genelinde yüzde 90 oranında uygulanmasıyla 34 ülkede 900 bin yaşamın kurtarılabileceğini belirtiyorlar.

Hazırlanan raporda, yeterli ve düzenli beslenme sorununun küresel bir öncelik haline gelmemesi durumunda, yoksul ülkelerin içinde bulundukları durumdan kurtulmasının mümkün olmadığı vurgulandı. Gelişim konusunda uzmanlar, bu hafta sonu, İngiltere ve Brezilya hükümetlerinin ev sahipliğini yaptığı bir beslenme zirvesinde buluşuyorlar.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Alzheimer ilaçları kalp krizini önleyebilir

Yapılan yeni bir araştırmaya göre; Alzheimer hastalığını tedavi etmek için kullanılan ilaçların kalp damar hastalıkları ve kalp krizinden ölümler için...

Kapat