Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Ağustos 2012, Çarşamba 20:32

Beş büyük araştırmacı ilaç şirketinden yenilikçi antibiyotikler girişimi

Beş büyük araştırmacı ilaç şirketi Avrupa’daki antibiyotik araştırma faaliyetleri alanında öncü bir yaklaşım başlattı. Bu girişim sayesinde antibiyotik direncinin oluşturduğu artan tehditle mücadele etmek için ilaç ve biyoteknoloji şirketleri kamu sektöründen ortaklarla işbirliği yapacak. Zararlı Mikroplar İçin Yeni İlaçlar (NewDrugs4BadBugs) adı verilen bu yenilikçi araştırma programı, son yıllarda yavaşlayan yeni antibiyotik keşif ve geliştirme çalışmalarını artırmayı amaçlıyor.

Araştırma programı ile antibiyotik direncinin altında yatan nedenin bilimsel olarak daha iyi anlaşılmasını sağlamak, verimli klinik çalışmalar tasarlayıp uygulamak ve yeni ilaç adaylarını klinik geliştirme aşamasına taşımak hedefleniyor. Program aynı zamanda, geçtiğimiz yıl Kasım ayında Avrupa Komisyonu tarafından başlatılan Antimikrobiyal Direncin Oluşturduğu Artan Tehdide Yönelik Eylem Planı’nı kapsamında yer alıyor.

Avrupa’daki en büyük kamu-özel sektör ortak girişimi olan Yenilikçi İlaçlar Girişimi (IMI) tarafından desteklenen araştırma programının ilk projeleri için 223,7 milyon avro (500 milyon lira) değerinde ortak bir fon oluşturuluyor. Bu rakamın 109 milyon avroluk bölümü IMI tarafından sağlanırken, programa katılan ilaç ve biyoteknoloji şirketleri de 114,7 milyon avro değerinde ayni katkıda bulunacak. GlaxoSmithKline (GSK), AstraZeneca, Janssen, Sanofi ve Basilea Pharmaceutica şirketleri, antibiyotik direnci sorununu çeşitli açılardan ele almak ve yeni antibiyotik araştırmalarını canlandırmak için kamu araştırma kuruluşları ve uzman bilim adamları ile birlikte çalışacak. Yılın ilerleyen günlerinde, ek finansmanla bu program kapsamında başka projelerin başlatılması bekleniyor.

GSK, AstraZeneca, Sanofi, Janssen ve Basilea'dan araştırmacı ilaç şirketinden yenilikçi antibiyotikler girişimi

Antibiyotik direnci halk sağlığını tehdit ediyor

Antibiyotik direnci dünya genelinde giderek yayılan bir sağlık tehdidi haline geliyor. Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi yöntemi ve organ nakli gibi son yıllarda tıp alanındaki ilerlemelerin çoğu etkili antibiyotiklere dayanıyor. Bu büyük ihtiyaca ve mevcut ilaçlara dirençli bakterilerin artmaya devam etmesine rağmen, son 15 yılda bu alandaki araştırmalar önemli ölçüde azalmış ve bu alanda faaliyet gösteren çok az sayıda şirket kalmış durumda… Bu durum, bakterileri başarılı bir şekilde hedef alan yeni ajanların bulunması sürecinde yaşanan bilimsel güçlüklerden, düzenleyici şartların karmaşıklığından ve bu alandaki yatırımların teşvik edilerek, gelecekteki Ar-Ge çalışmalarına kaynak sağlanması için gerekli ticari teşvikin olmamasından kaynaklanıyor.

GlaxoSmithKline şirketinin İlaç Ar-Ge Bölümü Başkanı Patrick Vallance,

“MRSA gibi enfeksiyonların arttığı herkesçe biliniyor, ancak bugün bu tehdidi tersine çevirme şansı doğdu. Bu duyuru, yeni bir işbirliği modelinin ve farklı çözümler aramak için değişme uyum sağlama arzusunun sinyallerini veriyor. GSK, yeni antibiyotiklerin geliştirilmesi alanında 40 yıllık bir geçmişe sahip ve bu alanda faaliyet göstermeye devam ediyoruz. Diğer ortaklarımızın sunduğu farklı beceriler ve kaynaklarla birlikte, günümüzde hastaların ihtiyaçlarına cevap vermek ve gelecekteki potansiyel tehlikelere karşı hazırlıklı olmak için gerçek bir fırsat sunan bu yeni işbirliğine bilimsel uzmanlığımız ve yenilikçiliğimizle katkıda bulunabileceğimize inanıyoruz.”

dedi.

AstraZeneca Ar-Ge Başkanı Martin Mackay ise,

“İlaca dirençli bakterilerin istikrarlı bir şekilde artması halk sağlığı üzerinde önemli bir tehdit oluşturuyor ve etkili antibiyotiklerden oluşan güvenilir bir cephane olmadan modern medikal bakım sağlamak mümkün değil. Bakteriler, tedavi geliştirme hızımızla aynı hızda ya da daha hızlı direnç geliştiriyor; üstelik bilimsel, düzenleyici ve mali güçlüklerin bir araya gelmesiyle yeni antibiyotik geliştirme çalışmaları da sekteye uğruyor.

Bu sorunu farklı bir şekilde ele alarak, kamu-özel sektör ortaklıkları arasında bilgi ve uzmanlık paylaşımı sağlamanın zamanı geldi; bu tür bir ortaklık, hasta sağlığını iyileştirmek için bu ilaçların keşfini hızlandırmamız açısından kritik önem taşıyor.”

dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Zentiva Lüleburgaz üretim tesisleri Türkiye’yi dünyanın ilaç üretim üssüne çeviriyor

Sanofi Grubu, şu ana kadar yurtdışında ürettiği 30 milyon ambalaj ürünün üretim sürecini Türkiye'ye transfer edecek.

Kapat